Brazilci si po více než třiceti letech do čela státu zvolili pravicového prezidenta Jaira Bolsonara, bývalého armádního důstojníka a ctitele vojenské diktatury. Ten slibuje, že pozvedne hospodářství, jež se stále nevzpamatovalo z předchozího útlumu. Budoucí hlava státu, která se ujme funkce prvního ledna, přitom hodně spoléhá na svého klíčového poradce Paula Guedese. Ekonoma označovaného za "ultraliberála". Pochází z líhně pověstné Chicagské univerzity.

"Na tohle se musíte zeptat Paula," říká často budoucí hlava státu, když přijde řeč na hospodářské otázky, třeba na privatizaci, důchodovou reformu nebo zmírňování osmiprocentního rozpočtového schodku.

Devětašedesátiletý Guedes by měl stanout v čele nového, velice mocného vládního úřadu, který převezme pravomoci dosavadního ministerstva financí i průmyslu a také bude odpovídat za chystanou privatizaci státního majetku.

Budoucí prezident Jair Bolsonaro a Paul Guedes se neznají dlouho. Potkali se náhodou v listopadu 2017, tedy v době, kdy Bolsonaro ještě neměl ucelený program.

Ale padli si do oka a Guedes se "přes noc" stal nejenom jeho hlavním hospodářským poradcem, ale spolu s Bolsonarovými syny také klíčovou postavou předvolební kampaně.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.