Oceány se oteplují mnohem rychleji, než se předpokládalo. Vyplývá to ze studie zveřejněné ve středu v časopise Nature.

Tým vědců vedený oceánografkou z Princetonské univerzity Laure Resplandyovou během svého výzkumu zjistil, že mezi lety 1991 a 2016 se oceány oteplily průměrně o 60 procent více, než předpokládal mezivládní panel pro změnu klimatu (IPCC).

Podle vědců výsledky studie naznačují, že bude mnohem obtížnější dodržovat cíle stanovené v pařížské klimatické dohodě. Ta hovoří o snaze udržet nárůst průměrné globální teploty výrazně pod hranicí 2 °C v porovnání s obdobím před průmyslovou revolucí. Zároveň chce usilovat o to, aby nárůst teploty nepřekročil 1,5 °C. Ze studie vyplývá, že pokud má být těchto cílů dosaženo, musí se zredukovat o 25 procent emisí oxidu uhličitého víc, než se původně předpokládalo. 

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.