Společnost Siemens již po jednadvacáté udělí Ceny Wernera von Siemense. Tato soutěž oceňuje mladé nadané studenty, akademické osobnosti i vědce z technických a přírodovědných oborů. Loni vítězové získali ceny například za novou metodu pro in vitro diagnostiku či objev v oblasti DNA. Letos své práce a projekty mohou soutěžící přihlašovat prostřednictvím internetových stránek společnosti Siemens do 25. listopadu. 

Celkem Siemens letos vypsal sedm soutěžních kategorií a mezi vítěze rozdělí téměř milion korun. Vítěze vybere komise složená z rektorů a prorektorů českých univerzit, předsedkyně Akademie věd ČR a ředitelů ústavů Akademie věd. Za dvacet let společnost rozdělila přes deset milionů korun a ocenila téměř 350 studentů, pedagogů a vědců.

Letošní novinkou je kategorie Nejlepší absolventská práce na téma Průmysl 4.0. Nová pravidla má také Ocenění za vynikající kvalitu ženské vědecké práce. "Zaměřením nové kategorie na oblast Průmyslu 4.0 chceme obrátit pozornost k tématu, které je pro úspěšnou budoucnost českého průmyslu rozhodující. Věřím, že díky novým pravidlům Ocenění za vynikající kvalitu ženské vědecké práce znovu ukážeme, jak důležité ženy ve vědě jsou, a že je potřeba je ve vědecké kariéře podpořit," řekl Eduard Palíšek, generální ředitel Siemens Česká republika.

Loni vyhrál v kategorii o nejvýznamnější výsledek vývoje a inovace tým Václava Navrátila z Akademie věd, kterého porota ocenila za vyvinutí nové metody vhodné pro in vitro diagnostiku a objevování biologicky aktivních látek, které se mohou stát základem nových léků. V kategorii o nejvýznamnější výsledek základního výzkumu si cenu odnesl tým Jiřího Čejky, který objevil a popsal novou metodu přípravy takzvaných zeolitů, které představují nejdůležitější průmyslové katalyzátory s využitím při zpracování ropy. Ocenění za nejlepší diplomovou práci získal Martin Gajarský z Masarykovy univerzity za objev nového strukturního motivu DNA a poukázání na nové principy skládaní sekvencí DNA.