Záhadný vesmírný předmět, který byl v roce 2017 zachycen během svého průletu naší sluneční soustavou, může být mimozemskou sondou určenou k průzkumu naší planety, naznačují astronomové z Harvardu v jedné z verzí objasňující charakteristiku a původ vesmírného objektu, kterému se přezdívá ´Oumuamua (což v havajštině znamená "Posel, který nás kontaktuje ze vzdálené minulosti"), píše server CNN. ´Oumuamua byl poprvé objeven v říjnu 2017 pomocí dalekohledu Pan-STARRS 1 na Havaji.

Od jeho objevu se vědcům nedařilo objekt přesně identifikovat kvůli jeho neobvyklým vlastnostem a nejasnému původu. Nejprve se domnívali, že se jedná o kometu, později byl objekt klasifikován jako asteroid a nakonec se rozhodli, že ´Oumuamua je novým druhem mezihvězdných objektů.

Objekt nepochází z naší sluneční soustavy. Jeho oválný tvar nejvíc připomíná obrovský doutník. Objekt je desetkrát delší než široký, je veliký asi jako fotbalové hřiště, pravděpodobně obsahuje velké množství kovů a velice rychle se otáčí. Díky jeho složitému tvaru často mění svůj jas. Vlivem kosmické radiace je objekt černý s lehkým rudým nádechem.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.