Švýcarští vědci sestrojili implantát, který dokáže lidem paralyzovaným po úrazu páteře a míchy vrátit schopnost chůze. O první demonstraci tohoto experimentálního zařízení informuje nová studie publikovaná v prestižním časopise Nature i server The New York Times.

Implantát funguje na podobném principu jako kardiostimulátor. Posílá dávky cílené stimulace do svalů, které má rozpohybovat, přičemž napodobuje mechanismy v lidském těle.

Léčba začíná operací, při které lékaři zavedou malý pás elektrod na povrch míchy v dolní části páteře. Poté ho připojí k zařízení podobnému kardiostimulátoru umístěnému na břiše. Po zapnutí vysílá přístroj signály do svalů. Pro zvednutí kolena aktivuje určité nervy, pro krok dopředu jiné. Tím si přístroj vytvoří šablony pro různé pohyby a jejich potřebné stimulace, které před zraněním tělo vysílalo samo.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.