Stát Kalifornie bojuje se třemi rychle se šířícími požáry, před kterými z domovů uteklo 157 tisíc lidí. Podle agentury AP to oznámil šéf úřadu guvernéra pro krizové situace Mark Ghilarducci. Živel si vyžádal už 25 obětí, co do jejich počtu se jedná o třetí nejhorší požár v dějinách Kalifornie.

Na severu Kalifornie zničil oheň skoro celé město Paradise, kde lehlo popelem přes 6700 domovů a firemních objektů a obchodů. Na jihu pak úřady vyhlásily evakuaci zhruba dvou třetin přímořského města Malibu, které je v těsném sousedství Los Angeles. Původně bylo v plánu vyklizení celého Malibu.

Většina obětí byla nalezena v Paradise, které bylo kvůli požáru kompletně evakuováno. Podle svědků plameny postupovaly na město s přibližně 30 tisíci obyvateli tak rychle, že proti nim hasiči vůbec nic nezmohli, a snažili se proto jen pomoci lidem do bezpečí. Některá těla byla nalezena v autech, jiná ve svých domech. Dva další mrtvé nalezli na jihu Kalifornie nedaleko přístavu Malibu u Los Angeles.

Požáry donutily k evakuaci i řadu celebrit a zničily známé místo natáčení filmů a seriálů. Před ohněm v pátek prchala i hvězda televizních reality show Kim Kardashianová Westová, zpěvačka Lady Gaga, herečka Alyssa Milanová nebo režisér Guillermo del Toro, informovala agentura AP. 

Na severu Kalifornie zuří požár nazvaný Camp Fire, který zničil část pohoří Sierra Nevada a téměř celé město Paradise, jež leží 290 kilometrů severovýchodně od San Franciska a kde žije 27 tisíc obyvatel. Celkem zde živel pohltil asi 285 kilometrů čtverečních území. Oheň se přiblížil k městu Chico, kde žije 90 tisíc lidí, hasičům se zde však podařilo postup živlu zastavit. Dosud byli zraněni dva hasiči a blíže neurčený počet civilistů, uvedl šéf místních hasičů Darren Read.

Svědci z Paradise v americkém tisku popisovali chaotické scény. Lidé se například snažili zachránit na asfaltových parkovištích, která pak ze všech stran obklopil oheň. "Věci začaly vybuchovat," popsala svůj útěk z města Gina Oviedová. "Lidé začali vyskakovat z aut a utíkat pryč," dodala. Požár pohlcoval domy, plameny převyšovaly sloupy elektrického vedení, popsala situaci. Evakuaci ztěžoval dopravní kolaps.

Evakuováni byli i obyvatelé dalších několika měst v severní Kalifornii. Celkem své domovy muselo podle místních úřadů v této oblasti opustit 50 tisíc osob. S ohněm, který stále není pod kontrolou, podle CNN bojuje přes dva tisíce hasičů.

Požár byl ohlášen ve čtvrtek ráno a za šest hodin zachvátil 69 kilometrů čtverečních. "Všechny vozy, co jsme mohli nasadit, teď hasí a další jsou na cestě," uvedl mluvčí místních hasičů Rick Carhart. "Jsou tam desítky zásahových týmů a další stahujeme z celého státu (Kalifornie)," dodal.

Oheň se šíří rychle kvůli silnému větru a suchu. Místní úřady vyhlásily stav nouze a požádaly o pomoc federální vládu.

Další dva požáry vypukly na jihu Kalifornie. Jeden z nich zuří nedaleko města Thousand Oaks, kde střelec ve středu zabil v baru 12 lidí. Někteří lidé, kteří chtěli po incidentu darovat krev, se nemohli kvůli ohni dostat do odběrového střediska.

Požár v pohoří Santa Monica se podle hasičů šíří k oceánu, což přinutilo úřady vyhlásit evakuaci v Malibu. Toto město je známé tím, že zde žije řada prominentních a slavných osobností. "Bezprostřední hrozba!" napsali na Twitteru hasiči z okresu Los Angeles, pod které Malibu spadá. V Malibu bylo nejprve nařízeno kompletní vyklizení, poté bylo opatření omezeno jen asi na dvě třetiny a nakonec byla vyhlášena opět celková evakuace.

Malibu lesnímu požáru nečelí poprvé, v říjnu 2007 si plameny v oblasti vyžádaly 14 mrtvých a na dva tisíce zničených domů.

Související