V Paříži u Vítězného oblouku se za účasti francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a zhruba osmi desítek zahraničních prezidentů a premiérů včetně českého ministerského předsedy Andreje Babiše uskutečnila vzpomínková ceremonie u příležitosti stého výročí konce první světové války. Na pietu odpoledne navázalo Pařížské mírové fórum, které zahájil francouzský prezident a jehož prvním řečníkem byla německá kancléřka Angela Merkelová. V Paříži panovala přísná bezpečnostní opatření, i přesto se ale do blízkosti Trumpovy kolony mířící po třídě Champs-Élysées k Vítěznému oblouku podařilo proniknout třem aktivistkám hnutí Femen.

Macrona u Vítězného oblouku přivítal francouzský premiér Édouard Philippe a francouzští vojenští činitelé. Prezident následně vzdal hold praporům a ceremonie pokračovala přehlídkou jednotek a sérií vojenských poct včetně čtení jmen vojáků, kteří v uplynulém roce padli za Francii. Minutu ticha pak ukončila francouzská hymna Marseillaisa v podání francouzského armádního hudebního tělesa.

V následném projevu Macron varoval před křehkostí míru a před nebezpečím nacionalismu, který označil za přímý protiklad vlastenectví. "Stopy této války nikdy nezmizely," řekl Macron. "Staří démoni se opět probouzejí," dodal. Podle Macrona musí světoví předáci za mír bojovat společně, neboť násilí a uzavření se do sebe není řešením. Prezident poté společně se zahraničními vůdci, kteří dění sledovali z tribuny, vzdal čest hrobu neznámého vojína. Zhruba 90minutovou pietu završila minuta ticha zakončená troubením vojenské polnice.

Velká vojenská přehlídka se v rámci výročí nekonala. Macron si totiž podle listu Le Figaro nepřál dát aktu "příliš vojenský" ráz, aby se tak nedotkl Berlína jako poražené strany.

Po příchodu k oblouku si rukou potřásli americký prezident Donald Trump a jeho ruský kolega Vladimir Putin. Původně se předpokládalo, že se v Paříži sejdou ke krátké schůzce, což se ale nakonec nestalo. Následně Putin potvrdil, že s Trumpem alespoň hovořil a konverzaci označil za dobrou. Summit obou vůdců by se měl uskutečnit na okraj schůzky G20 v Argentině na přelomu listopadu a prosince. S Putinem a Trumpem rovněž hovořil ve francouzské metropoli i izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

Během vzpomínkových ceremonií panovala v Paříži přísná bezpečnostní opatření. Na bezpečnost desítek zahraničních státníků dohlíželo na 10 tisíc policistů, nasazena byla i armáda. Přesto se do blízkosti Trumpovy kolony mířící po třídě Champs-Élysées k Vítěznému oblouku podařilo přes uzávěru proniknout třem aktivistkám hnutí Femen. Podle agentury AP měla jedna z nich na obnažených ňadrech nápisy, které obsahovaly slova fake (podvrh, falešný) a peace (mír) a křičela "fake peace makers" (falešní mírotvorci).

Proti návštěvě amerického prezidenta Trumpa protestovalo v Paříži asi 1000 osob. Policejní zdroje uvedly, že protestní shromáždění proběhlo v klidu a nebyl hlášen žádný incident.

Německá kancléřka Merkelová na mírovém fóru, které začalo po společném obědě státníků v Elysejském paláci, vyzvala k úsilí o celosvětový mír a spolupráci. Mír není možné považovat za samozřejmost, je třeba na něm pracovat, dodala s tím, že "není možné jen stát opodál a dívat se", jak ve světě zuří množství konfliktů. V této souvislosti zmínila například válku v Sýrii.

Třídenní mírovou konferenci zahájil Macron. Ten mimo jiné prohlásil, že světová stabilita je nyní ohrožena nacionalismem, rasismem, antisemitismem a extremismem a rovněž i ekonomickými problémy a potížemi souvisejícími s životním prostředím a migrací. Setkání 84 světových vůdců během oslav 100. výročí konce první světové války Macron označil "za historický okamžik".

Trump na mírovou konferenci nedorazil a namísto toho odjel uctít památku padlých vojáků. "Je naší povinností chránit civilizaci, kterou oni bránili, a ochránit mír, kvůli kterému před sto lety ušlechtile položili svůj život," uvedl Trump během návštěvy hřbitova na pařížském předměstí Suresnes, kde je pochováno více než 1500 amerických vojáků.