Americká firma Rocket Lab sídlící na Novém Zélandu po dvou měsících průtahů úspěšně provedla ostrý start své rakety Electron pro komerční účely. Je čtyřikrát menší než Falcon 9 společnosti SpaceX amerického podnikatele Elona Muska a na oběžnou dráhu má vynášet menší satelity. Firma letos a loni provedla dva úspěšné zkušební starty.

Rocket Lab je na čele "vesmírných závodů" mezi provozovateli menších raket, které jsou schopny vynášet menší objekty na oběžnou dráhu, píše agentura Bloomberg. Raketa Electron je navržená tak, aby na oběžnou dráhu Země donesla náklady o hmotnosti až 225 kg. To je několikanásobně méně, než to dokážou stroje SpaceX Elona Muska, například Falcon Heavy dokáže vynést v některých případech až desítky tun materiálu.

"Hra začíná," řekl Peter Beck, inženýr a zakladatel Rocket Lab, před nově vybudovaným sídlem společnosti v Aucklandu. Firem zabývajících se vývojem menších raket jsou na světě desítky, podle agentury Bloomberg se ale právě Rocket Labu podařilo dosáhnout zatím nejvíc. 

Raketa přezdívaná "It’s Business Time" (Je čas na byznys) se vznesla v neděli v 16:50 místního času ze severního ostrova Nového Zélandu. Oblast je pro vysílání raket na oběžnou dráhu výhodná díky menšímu osídlení a řidšímu leteckému i lodnímu provozu. Podle agentury Bloomberg je vesmírné středisko Rocket Labu mezi obdobnými jediné, které je schopno vysílat rakety do vesmíru pravidelně.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.