Tvrzení syna Andreje Babiše o tom, že byl s vědomím svého otce držen v Rusku a na Krymu, je podle německé europoslankyně Ingeborg Grässleové důkazem pro to, že v souvislosti s kauzou Čapí hnízdo se v Česku děje něco "velmi špatného".

Grässleová to řekla HN, Aktuálně.cz, Českému rozhlasu a serveru Blesk.cz na zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku.

Grässleová vede v Evropském parlamentu Výbor pro rozpočtovou kontrolu, který dohlíží na hospodaření s evropskými penězi. V minulosti už premiéra Babiše často ostře kritizovala.

Zdůrazňuje ale, že proti němu "osobně nic nemá". Jde jí prý jen o to, aby vyšla najevo pravda ohledně dotace pro Farmu Čapí hnízdo. Česká policie kvůli ní Babiše a jeho nejbližší rodinné příslušníky obvinila z podvodu.

Sledujete poslední vývoj ohledně Čapího hnízda?

Tvrzení syna premiéra Babiše, že byl unesen, jsou velmi znepokojující. Dokazuje to, že v Česku se ohledně kauzy Čapí hnízdo děje něco velmi špatného. Doufám, že policie tvrzení pana Babiše prošetří a že ho vyslechne, protože on je v kauze Čapí hnízdo jednou z klíčových postav. Vyzývám k tomu, aby vyšetřování pokračovalo a pravda vyšla najevo. Je to v zájmu daňových poplatníků, protože jde o evropské peníze.

Každopádně to ale dokazuje, že Česko a speciálně pan Babiš má problém s vládou práva, dokonce i ve vztahu ke svému vlastnímu synovi. Když někdo jde přes mrtvoly, není to podle mě dobrý příklad vůdcovství.

Co konkrétně myslíte tvrzením, že v Česku se ohledně Čapího hnízda děje něco velmi špatného? Máte na mysli policii, premiéra, nebo někoho jiného?

Mluvím o premiéru Babišovi. Jeho vlastní syn ho obvinil z toho, že ho jeho spolupracovníci unesli. Nemyslím si, že by si spolupracovníci dovolili unést syna svého šéfa, aniž by o tom šéf věděl. To je první věc, kterou je potřeba objasnit. Další věc je to, jaký má to celé dopad na vyšetřování případu Čapí hnízdo. To musí být v zájmu českých daňových poplatníků objasněno. Je skutečně už nejvyšší čas, aby pravda vyšla najevo.

Jak zatím hodnotíte konání českých úřadů, například to, jak reagují na vaše připomínky? Je všechno v pořádku?

Vždycky jsem považovala za pozitivní, že české úřady případ vyšetřovaly. Je to jeden z nejsložitějších případů, s jakými jsem se kdy setkala. Bylo potřeba několikrát požádat o to, aby byli někteří obvinění zbaveni imunity, a vyšetřovatelé se do toho vždy pustili. To je vždy dobrý signál, který dokazuje, že v Česku funguje vláda práva.

Nový vývoj v této kauze ale ukazuje, že bude potřeba jít ještě dál. Je tu spousta kriminální energie a to je znepokojující. Nechtěla bych být v kůži syna pana Babiše, aby o mně můj otec veřejně říkal, že jsem psychicky nemocná. I kdyby to byla pravda, není to nic, co by se mělo propírat veřejně. Vyšetřování musí pokračovat.

Související

Dá se ale podle vás říct, že Česko jako takové není důvodem k nervozitě z hlediska dodržování vlády práva?

Když se podívám na to, jak se vyšetřují obdobné případy v Maďarsku, Rumunsku nebo v Polsku, situace v Česku byla oproti těmto zemím vždy velmi rozdílná. Na otázku, jestli je v Česku možné vynutit vládu práva a jestli tam jsou svobodná média, jsem vždy odpovídala ano.

Česko je v porovnání se zmíněnými zeměmi výjimkou. Vyšetřování tam navzdory všem problémům vždy probíhalo a média o něm, navzdory všem problémům, psala. To je dobrý signál pro to, že země je velmi stabilní. Teď ale musí české úřady prokázat, že se skutečně chtějí dozvědět, co se stalo. Já bych se to ráda dozvěděla a myslím si, že spousta Čechů také. 

Související