Evropská kosmická agentura (ESA) plánuje založit vesnici na Měsíci, první mise se uskuteční příští rok, řekl v rozhovoru pro HN šéf agentury Jan Wörner, který přijel do Prahy na konferenci k desátému výročí vstupu Česka do ESA.

Do budování měsíční vesnice se podle něj mohou zapojit partneři z celého světa.

"Měsíc není národní teritorium, je veřejný, měli bychom k němu tedy směřovat s jinými než dobyvatelskými úmysly. Ne kvůli národní prestiži nebo abychom tam zapíchli vlajku. Je potřeba se globálně spojit. Sbíráme podpisy na podporu této myšlenky, už jich máme více než sedmdesát - od výzkumných institucí, společností, agentur nebo jednotlivců. Nikdo z Česka mezi nimi sice není, ale ve vedení neziskové organizace Moon Village Association, která shromažďuje informace o Měsíci pro veřejnost, sedí Jan Kolář z České kosmické kanceláře," uvedl inženýr a bývalý rektor Technické univerzity Darmstadt, který stojí v čele ESA čtvrtým rokem.

Myšlenku vybudování mezinárodní základny pro výzkum Měsíce a pobyty na něm Wörner představil poprvé před dvěma lety, teď se projekt na způsob stávající mezinárodní vesmírné stanice začíná probouzet k životu.

Jak daleko jste s plánem postavit měsíční vesnici?

Příští rok má firma Astrobotics dopravit na povrch Měsíce průzkumné vozítko, další společnost vyvíjí komunikační satelity, abychom mohli z Měsíce pohodlně komunikovat se Zemí. Dokonce Američané, kteří pořád mluví jen o Marsu, teď mění názor, i Elon Musk říká, že je Měsíc nyní lepší řešení. Protože letět na Mars a zpátky zabere okolo dvou let. Můžete si skutečně dovolit poslat tam člověka na dva roky bez jakékoli možnosti lékařské péče? Dostat se na Měsíc a zpět zabere zhruba týden, takže tam budete moct jezdit jako na prázdniny.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.