V brazilských lesích byla až donedávna ukryta nejrozsáhlejší konstrukce na světě o velikosti Velké Británie, kterou znalo jen několik domorodců. Ti ji považovali za div vytvořený Bohem, něco, co přirozeně patřilo do krajiny od počátku věků. Tato velkostavba ale není dílem nadpřirozené bytosti, dokonce ani člověka, nýbrž hmyzu.

Vědci objevili systém termitích kolonií, který je asi čtyři tisíce let starý, ovšem některé jeho části mohou pocházet až z roku 6000 před Kristem. Na ploše 230 tisíc kilometrů čtverečních se rozkládá 200 milionů kuželovitých kopečků podobných nadzemním hnízdům, které místní nazývají "murundus". Některé jsou až čtyři metry vysoké a deset metrů široké.

Toto obdivuhodné stavitelské dílo je výsledkem práce jednoho z největších druhů termitů, jehož vědecké jméno zní Syntermes dirus. Skládá se z hromad půdy, které jsou od sebe vzdáleny přibližně dvacet metrů a jsou rozmístěny v hustotě 1800 kopečků na kilometr čtvereční. Jejich stáří bylo určeno radioaktivním datováním, které ukázalo, že stavby pochází ze stejné doby jako pyramidy v Gíze, ačkoliv ty nebyly v porovnání s hmyzími "budovami" tak ambiciózní - deset kilometrů krychlových materiálu, který termiti při stavbě využili, odpovídá zhruba čtyřem tisícům egyptských starověkých hrobek, které se řadí k divům světa.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.