V brazilských lesích byla až donedávna ukryta nejrozsáhlejší konstrukce na světě o velikosti Velké Británie, kterou znalo jen několik domorodců. Ti ji považovali za div vytvořený Bohem, něco, co přirozeně patřilo do krajiny od počátku věků. Tato velkostavba ale není dílem nadpřirozené bytosti, dokonce ani člověka, nýbrž hmyzu.

Vědci objevili systém termitích kolonií, který je asi čtyři tisíce let starý, ovšem některé jeho části mohou pocházet až z roku 6000 před Kristem. Na ploše 230 tisíc kilometrů čtverečních se rozkládá 200 milionů kuželovitých kopečků podobných nadzemním hnízdům, které místní nazývají "murundus". Některé jsou až čtyři metry vysoké a deset metrů široké.

Náhled obřího termitiště v Brazílii

Toto obdivuhodné stavitelské dílo je výsledkem práce jednoho z největších druhů termitů, jehož vědecké jméno zní Syntermes dirus. Skládá se z hromad půdy, které jsou od sebe vzdáleny přibližně dvacet metrů a jsou rozmístěny v hustotě 1800 kopečků na kilometr čtvereční. Jejich stáří bylo určeno radioaktivním datováním, které ukázalo, že stavby pochází ze stejné doby jako pyramidy v Gíze, ačkoliv ty nebyly v porovnání s hmyzími "budovami" tak ambiciózní - deset kilometrů krychlových materiálu, který termiti při stavbě využili, odpovídá zhruba čtyřem tisícům egyptských starověkých hrobek, které se řadí k divům světa.

Zbývá vám ještě 60 % článku

Co se dočtete dál

  • Existuje lidské sídlo, které by se kontinuálně rozkládalo na takto velké ploše?
  • Proč bylo gigantické termitiště doposud před lidmi utajeno?
  • A jakým způsobem jednotlivé populace termitů fungují?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se