Podle nedávného zjištění vědců z tří evropských univerzit se sluneční soustava nachází v blízkosti trajektorie "vesmírného hurikánu", který se kromě přibližně stovky hvězd skládá pravděpodobně i z většího množství temné hmoty neboli skryté látky. Podle odborníků z univerzity v Zaragoze, Cambridge a londýnské King’s College není možné hurikán jakýmkoli způsobem zastavit či odklonit – ve skutečnosti je jeho předvoj již v těsné blízkosti našeho planetárního systému.

Ačkoliv to může působit jako katastrofický scénář, planetě Zemi nic nehrozí. Objev je ovšem pro vědce fascinující možností zkoumat dosud nepříliš probádané vlastnosti temné hmoty, jejíž existence je pouze hypotetická. Předpokládá se ale, že tvoří až 23 procent všech vesmírných objektů, píše prestižní vědecký časopis Physical Review D.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.