Británie a ostatní země Evropské unie se domluvily na tom, jak by měly vypadat jejich vzájemné vztahy po brexitu. Dohodu uzavřeli v Bruselu britští a evropští vyjednavači a podle očekávání ji na mimořádném summitu v neděli potvrdí lídři členských států EU včetně Česka.

Spojené království a EU chtějí po brexitu uzavřít "ambiciózní, široce založené a vyvážené ekonomické partnerství", stojí v návrhu dohody.

Za tímto diplomatickým jazykem se skrývá závazek uzavřít takovou dohodu o vzájemném obchodu, která by předešla nutnosti zavést mezi Británií a unií cla. Cílem je také domluvit se na takovém režimu na hranicích, který by znamenal co možná nejnižší míru kontroly zboží. Brexit by tak měl vzájemný obchod poznamenat nejmenším možným způsobem.

Unie ale na druhou stranu nepřistoupila na britský požadavek, aby vzájemný obchod dál pokračoval bez jakýchkoliv překážek, jako je tomu nyní, když je Londýn členem EU. Podle zemí unie to není možné za situace, kdy Británie odmítá plnit řadu pravidel spojených s členstvím v jednotném evropském trhu, například umožňovat volný pohyb pracovní síly.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.