Španělský premiér Pedro Sánchez trvá na tom, aby byla pozměněna předběžná dohoda o odchodu Británie z Evropské unie. Na Twitteru uvedl, že pokud k tomu nedojde, Španělsko na nedělním summitu EU o brexitu nepodpoří dojednané podmínky. Madrid předtím žádal, aby "rozvodová dohoda" Británie s EU obsahovala pasáž zabývající se výhradně územím Gibraltaru.

O otázce Gibraltaru, který Londýn považuje za součást Spojeného království, ve středu Sánchez hovořil po telefonu s britskou premiérkou Theresou Mayovou. Ta prý španělského premiéra ujistila, že má zájem na takové dohodě, která se bude vztahovat nejen na Británii, ale i na Gibraltar a britská zámořská území. Sánchez chce do brexitové dohody začlenit pasáž specifikující, že vyjednávání o budoucích vztazích Gibraltaru s EU se povedou nezávisle na těch mezi Británií a unií. Madrid také požaduje, aby se rozhovory o Gibraltaru mohly vést pouze s jeho svolením.

"Po konverzaci s Theresou Mayovou zůstávají naše pozice vzdálené. Moje vláda bude vždy bránit zájmy Španělska. Pokud nedojde k žádným změnám, budeme vetovat brexit," napsal Sánchez na Twitter.

Sánchez ale žádné právo veta nemá, protože se o dohodě s Británií má podle evropských smluv rozhodovat kvalifikovanou většinou, a ne konsenzem. V praxi se ale budou evropští lídři snažit najít konsenzus, takže si nejspíše bude moci vydobýt alespoň nějaké ústupky. 

Kvůli schválení rozvodové dohody a politické deklarace o rámci budoucích vztahů Británie s EU se v neděli v Bruselu mimořádně sejdou předsedové vlád a hlavy států členských zemí unie. Ještě v sobotu zamíří do Bruselu podruhé v tomto týdnu Mayová a opět se sejde s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem.

 

Související