V Japonsku se zvyšuje počet prázdných domů, v roce 2013 jich bylo okolo 13 procent a do budoucna se očekává zvýšení tohoto čísla na téměř dvojnásobek, uvádí server CNBC. Tato situace je jedním z projevů demografického vývoje země, kde čtvrtina populace překročila věk 65 let. Mnoho vesnic a menších měst je již úplně prázdných, fenomén se však objevuje i na předměstích velkoměst, do kterých se Japonci často stěhují.

Podle výzkumu Fujitsu Research Institute bylo v Japonsku v roce 2008 zhruba 7,5 milionu domů prázdných, tedy lehce přes 13 procent ze všech domů. Data z roku 2013 ukazují, že se počet opuštěných domovů zvýšil na 8,2 milionu, což činilo 13,5 procenta.

Do budoucna se však očekává výraznější nárůst – v roce 2033 by mělo jít o 20 procent.

V Tokiu, hlavním městě Japonska, se podíl prázdných domů pohybuje okolo 11 procent, ale stejně jako u celé země se očekává nárůst na pětinu.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.