Velká Británie a ostatní země Evropské unie se domluvily na tom, jak bude vypadat brexit. Dohodu o podmínkách britského vystoupení z EU schválili na mimořádném summitu v Bruselu lídři členských států unie. Navzdory tomu ale stále hrozí takzvaný "divoký" brexit bez jakékoliv dohody – není jisté, jestli britská premiérka Theresa Mayová dokáže pro dojednané podmínky sehnat většinu ve vlastním parlamentu. Ten o nich bude hlasovat 11. prosince. A bez jeho souhlasu smlouva padne.

"Je to dohoda, která nám přinese lepší budoucnost a umožní nám využít příležitostí, které se nabízejí," napsala Mayová v otevřeném dopise, který adresovala všem občanům Spojeného království. Chce je tak přesvědčit o tom, že se jí s EU podařilo ohledně brexitu dojednat výhodné podmínky.

Londýn se se zeměmi unie domluvil na tom, že občané EU žijící v Británii a Britové, kteří bydlí na kontinentu, si zachovají svá dosavadní práva. Británie zaplatí vše, co během svého členství slíbila poslat evropskému rozpočtu, což je odhadem 40 až 45 miliard liber (až 1,3 bilionu korun). Bude moci skončit s volným pohybem občanů ze zemí EU. To znamená, že už nemusí Čechům a dalším občanům unie dovolit, aby na ostrovy jezdili za prací.

Nakonec se podařilo vyřešit i hlavní spornou otázku, tedy jak zajistit, aby nehrozilo obnovení hranice mezi Irskem, které jako samostatný stát zůstává v EU, a Severním Irskem, jež je součástí Spojeného království a z EU tedy odchází. EU i Británie se bojí, že obnovení hranic by mohlo oživit krvavou občanskou válku, která skončila teprve v 90. letech minulého století.

Řešení spočívá v tom, že dokud se EU a Británie nedohodnou na definitivní obchodní smlouvě, zůstane Spojené království členem evropské celní unie.

A bude muset respektovat evropská pravidla, i když na jejich podobu už nebude mít po brexitu žádný vliv. Například ohledně práv zaměstnanců nebo ochrany životního prostředí.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.