Zlaté, stříbrné a bronzové medaile jsou neodmyslitelnou součástí olympijských her. Svou hodnotu mají především v prestiži, kterou jejich získání sportovcům přináší. Cenné jsou však i pro materiál, z něhož se vyrábějí. Výjimkou samozřejmě nebudou ani medaile her v Tokiu za dva roky. Pořadatelé příští olympiády a paralympiády se však rozhodli vzácné kovy pro výrobu 5000 medailí získat originálním způsobem - z vyřazených telefonů.

Elektronický odpad (někdy také nazývaný e-odpad) je nejrychleji rostoucí částí světového toku odpadů. Je velmi nebezpečný pro životní prostředí, ale zároveň se označuje jako "městský důl".

Zlatou žílu, ale i stříbrnou, bronzovou a další, představují nefunkční telefony, tablety, počítače a další přístroje.

Zlatá medaile

K získání 6 gramů zlata, což je minimum, na kterém trvá Mezinárodní olympijský výbor (zbytek kovu v nejprestižnější medaili je ve skutečnosti stříbro), je potřeba přibližně 200 až 250 telefonů.

Organizační výbor tokijských her 2020 vyzval japonské občany, aby zapátrali ve svých šuplících a zastaralou zapomenutou elektroniku mu darovali.

Od dubna, kdy byl projekt spuštěn, pořadatelé získali 16,5 kilogramu zlata (54,5 procenta z cílových 30,3 kilogramu) a 1800 kilogramů stříbra (43,9 procenta cílového objemu 4100 kilogramů). 2700 kilogramů bronzu, který pro výrobu medailí potřebovali, už získali. Cílem je získat 100 procent kovů pouze z elektronického odpadu japonských domácností. 

"Tato iniciativa představuje příležitost pro lidi z celé země podílet se na hrách Tokio 2020," řekl britskému zpravodajskému serveru BBC Masa Takaya, mluvčí Tokio 2020. Pro Japonce je totiž důležitá i symbolika akce. Ve vyřazené elektronice vidí nekonečné množství emocí a vzpomínek v podobě jedniček a nul, které jimi prošly. "Myslím, že je velice důležité mít medaile plné nadějí a snů Japonců," říká japonská zápasnice Eri Tosaka, zlatá medailistka z Ria, v propagačním videu tokijského olympijského kanálu na YouTube.  

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.