Není neobvyklé, že za vulgární či urážlivé vyjádření na sociálních sítích může člověk dostat v práci výpověď. A takový příspěvek může být dokonce i několik let starý, jak se přesvědčil například režisér James Gunn.

Řešení tohoto problému může být jednoduché - stačí nepsat na sociální sítě nic urážlivého. Problém ale mohou nečekaně způsobit roky staré příspěvky, o kterých už dávno nevíme. Objevila se ale nová aplikace, která může pomoci. Upozornil na to server Quartz.

Nizozemský webový vývojář vymyslel program, který tento proces výrazně usnadní. Webová aplikace WillMyTweetsGetMeFired.com  (VyhodíMěKvůliMýmTweetům) projede vaši twitterovou historii za poplatek 2,99 dolaru (zhruba 70 korun) a označí všechny tweety, které považuje za potenciální hrozbu.

Tento filtr vybere například všechny tweety, které obsahují vulgarismy, rasově nebo sexuálně urážlivé pojmy a další problematická slova. Tvůrce programu, osmnáctiletý Nizozemec August van de Ven, se už dříve představil programem FakeClients.com, který generoval fiktivní zadání zakázek pro začínající grafické návrháře, aby mohli trénovat.

“Tento nápad jsem dostal poté, co se několik lidí dostalo do potíží když někdo vyhrabal jejich staré tweety,” řekl serveru Quartz. “Aplikace vás upozorní na všechny tyto tweety, takže nemusíte prohledávat, nebo rovnou mazat celou vaši twitterovou historii.”

Design aplikace je velice jednoduchý. Lidé by si sami mohli vyhledávat své tweety pomocí klíčových slov, aplikace je však mnohem rychlejší.

Aplikace samozřejmě není bezchybná - některé tweety označené jako škodlivé ve skutečnosti vůbec škodlivé být nemusí. Například pokud někdo tweetuje o románu amerického spisovatele Hermana Melvilla Moby Dick (Bílá velryba), aplikace označí tweet jako potenciálně škodlivý, i když ve skutečnosti není. Aplikace kontroluje pouze tweety, které jste sám napsal - nekontroluje už to, co jste retweetnul. Pokud sám tedy urážlivé tweety nepíšete, ale jen sdílíte urážlivé tweety jiných, aplikace vám nepomůže.

Související