V centru gruzínské metropole Tbilisi se v neděli sešly tisíce lidí, kteří na výzvu opozice přišli protestovat proti výsledkům nedávných prezidentských voleb. Informovala o tom agentura Reuters. V hlasování zvítězila bývalá gruzínská ministryně zahraničí Salome Zurabišviliová, kterou podporovala vládní strana Gruzínský sen. Poražený kandidát opozice Grigol Vašadze ale výsledky neuznal a obvinil vládu z podvodů.

"Neuznáváme nelegitimní výsledky zmanipulovaných voleb a žádáme, aby v této zemi byly vypsány předčasné parlamentní volby," řekl v neděli svým podporovatelům Vašadze. Kandidát opozičního Sjednoceného národního hnutí získal ve druhém kole voleb 28. listopadu 40 procent hlasů, Zurabišviliová 60 procent.

Vašadze se domnívá, že volby provázely organizované podvody, a obvinil vládu ze zastrašování voličů, z hromadných hrozeb, ze zneužití administrativních zdrojů a rovněž z nezákonného využívání osobních údajů občanů. Výsledky chce napadnout u soudu.

Pozorovatelská mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) v Gruzii došla k závěru, že prezidentské volby se uskutečnily podle pravidel. Uznala ale, že kandidáti neměli úplně rovné postavení, a uvedla, že volby se neobešly bez zneužívání zdrojů státu a neobjektivnosti médií.

Gruzínská opozice chce v protestech pokračovat. Další demonstrace je plánována na 16. prosince, kdy se má Zurabišviliová slavnostně ujmout své funkce.

Související