Chorvatský soud v pondělí nařídil zadržení šéfa maďarského ropného koncernu MOL Zsolta Hernádiho. Informovala o tom agentura Reuters. Hernádi je v zemi v nepřítomnosti souzen pro podezření z poskytnutí úplatku bývalému chorvatskému premiérovi Ivovi Sanaderovi. Mezinárodní policejní organizace Interpol v listopadu na generálního ředitele společnosti MOL obnovila zatykač. Maďarsko Hernádiho odmítá vydat.

Hernádi měl v roce 2008 předat Sanaderovi úplatek deset milionů eur (259 milionů korun) za přenechání většinového podílu v chorvatské rafinerii INA maďarskému ropnému koncernu MOL. Sanadera, který provinění popírá, prvoinstanční soud před dvěma lety poslal do vězení na deset let. Nejvyšší soud následně trest zmírnil na 8,5 roku. Ústavní soud o rok později tento pravomocný verdikt zrušil a nařídil nový proces, který začal letos koncem října.

Maďarský premiér Viktor Orbán se v pondělí v Záhřebu během regionálního summitu setkal se svým chorvatským protějškem Andrejem Plenkovičem. Oba se shodli, že problémy související s rafinerií INA "vrhají stín" na jinak dobré bilaterální vztahy mezi oběma zeměmi.

Související