Srbové se měli po Ukrajincích či Slovácích stát jednou z nejsilnějších skupin zahraničních dělníků v Česku. Podle plánu vlády měli podnikům zčásti ulevit od problému s nízkou nezaměstnaností, kvůli které nemohou v tuzemsku najít nové lidi, a musí proto odmítat část zakázek. Od srpnového spuštění takzvaného Režimu Srbsko, který nabírání pracovníků z této země zrychlil a zjednodušil, ovšem české firmy požádaly jen o 273 Srbů. Stanovený roční limit dvou tisíc pracovníků se tak zatím podařilo naplnit jen z necelé sedminy.

Podobná vízová pravidla platí také pro Ukrajince, kterých nyní v Česku v rámci Režimu Ukrajina pracuje přes 13 tisíc. Zatímco ale vyřízení pracovního povolení pro zaměstnance z východu Evropy trvá podle oslovených pracovních agentur čtyři a více měsíců, u Srbů je tato lhůta pouze poloviční. Tuzemské firmy se přesto do zaměstnávání Srbů zatím příliš nehrnou.

"Řada zaměstnavatelů o možnosti řešit akutní nedostatek pracovníků prostřednictvím tohoto speciálního režimu z médií zatím neví," vysvětluje dosud nízký zájem Miroslav Diro, mluvčí Hospodářské komory, která státu pomáhá projekt náboru Srbů zastřešovat.

Personální agentura Manuvia, jež srbské uchazeče o práci firmám vytipovává, pak uvádí, že na vině může být i česká ambasáda v Bělehradu. "Vydání zaměstnaneckých karet limituje na 32 kusů týdně, zájemců ze strany srbských občanů je ale mnohem více," říká šéf agentury Petr Dosedla. HN velvyslanectví oslovily, to ale na dotaz, jak rychle žádosti Srbů o práci odbavuje, zatím neodpovědělo.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • Od srbských pracovníků si hodně sliboval tuzemský autoprůmysl. Jaká je nakonec realita?
  • Jak chtějí politici zamezit přetahování cizinců firmami?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se