Demokratická republika Kongo ztrojnásobila poplatky za těžbu kobaltu, zásadní složky pro výrobu baterií do chytrých telefonů a elektromobilů. Jejich výroba tak může podražit, jelikož Kongo je hlavním producentem kobaltu - globálně stojí za 60 procenty dodávek. Poptávka po tomto minerálu v posledních letech rapidně roste v důsledku rozvoje technologií využívajících dobíjecí lithium-iontové baterie.

Nové nařízení konžské vlády, o kterém informoval server Quartz, označilo kobalt za strategickou surovinu, společně s koltanem a germaniem, které se také používají při výrobě chytrých telefonů. Za jejich těžbu nyní těžařské společnosti zaplatí 10procentní daň, namísto dosavadní 3,5procentní.

Zákon vstoupil v platnost koncem listopadu navzdory hlasitým výhradám nadnárodních společností působících v zemi. Těžařské firmy jako například Glencore, Randgold nebo China Molybdenum argumentovaly, že opatření odradí zahraniční investory, přijetí zákona ale zabránit nedokázaly.

Zvyšující se poplatky nejsou jedinou komplikací spojenou s těžbou kobaltu v Kongu. Dlouhodobý problém představuje politická nestabilita a korupce, běžná je také dětská práce, jak uvádí na svém webu televize CBS. Z těchto důvodů se investoři stále častěji poohlížejí po jiných ložiscích kobaltu, zejména v Kanadě a Evropě. Díky ohromným rezervám této strategické suroviny si však Kongo svoji dominantní pozici na trhu pravděpodobně ještě pár let udrží. 

Technologičtí giganti Apple a Samsung se proto s Kongem snaží uzavřít dlouhodobou smlouvu o dodávkách kobaltu. Spolupráci však podmiňují dodržováním lidských práv a zákazem dětské práce. O jednání, které probíhá mezi těmito firmami a konžskými těžařskými společnostmi, informovala v březnu agentura Bloomberg.

Kobalt se v přírodě nevyskytuje samostatně, ale jako vedlejší prvek některých rud, převážně mědi. Právě Kongo má přitom z celé Afriky zásoby mědi vůbec největší, a proto je zde těžba kobaltu tak rozvinutá. Donedávna byl kobalt vnímán jen jako relativně bezvýznamný vedlejší produkt těžby mědi, rozvoj trhu s lithium-iontovými bateriemi však pro něj našel nové využití.