V celém Německu se v pondělí ráno zastavila dálková železniční doprava. O tomto kroku, který měl dopady i na spojení s Českem, rozhodla firma Deutsche Bahn kvůli stávce železničářů za vyšší platy. Rozsáhlá omezení byla i v regionech, například v příměstské dopravě v Berlíně.

"Právě jsme se až do odvolání rozhodli zastavit veškerý provoz dálkových vlaků v celém Německu. Všechny vlaky, které jsou nyní ještě na cestě, skončí na příštím nádraží," uvedly německé dráhy na Twitteru kolem 6:30.

Omezení trvala do 9:00, na kdy byl ohlášen konec čtyřhodinové výstražné stávky. Problémy v dopravě, které se dotknou přinejmenším stovek tisíc lidí, se ale očekávají po celý den. Deutsche Bahn proto cestujícím, kteří jsou flexibilní, doporučují, aby cestu ponechali na úterý. Pondělní lístky pro dálkovou dopravu platí až do neděle 16. prosince.

Mluvčí Českých drah Radek Joklík už v neděli uvedl, že stávka bude mít dalekosáhlý vliv také na spoje mezi Českem a Německem, a to prakticky po celý den. Obavy se potvrdily - odřeknuty byly tři vlaky, a to z Hamburku do Prahy, z Kielu do Prahy a také v opačném směru z Prahy do Kielu. Spoje mezi Prahou a Berlínem pak jezdí z českého hlavního města do Děčína náhradní soupravou, v úseku Děčín-Berlín jsou odřeknuty. Přehled aktuálních opatření je k dispozici na webu Českých drah.

Na řadě nádraží se podle televize ntv už od brzkého rána tvořily velké fronty lidí, kteří se snažili zjistit, jak by se mohli dostat tam, kam potřebují. Z informačních tabulí se to totiž vždycky nedozvěděli, některé z nich byly zcela prázdné.

Vedle dálkových spojení byl podle německých drah zásadně omezen regionální provoz například v Bavorsku. V Norimberku vůbec nefungovaly příměstské dráhy a v Mnichově jen velmi omezeně. Problémy byly hlášeny i z Hamburku, Dolního Saska, Severního Porýní-Vestfálska (kde bylo celkem 423 kilometrů komunikací úplně ucpaných nebo zpomalených popojíždějícími kolonami), Bádenska-Württemberska nebo Meklenburska-Předního Pomořanska.

Odbory EVG 160 tisíc železničářů k výstražné stávce vyzvaly poté, co se s DB nedohodly na zvýšení platů. EVG, která nevylučuje další výstražné stávky, požaduje 7,5procentní růst mezd a má také požadavky ohledně pracovní doby a práce o svátcích. Vedení DB nabízelo 5,1procentní nárůst ve dvou krocích a jednorázovou platbu ve výši 500 eur (12 917 korun).

Související