Père Noël, který nosí Francouzům dárky na Vánoce, letos přišel o pár týdnů dřív. Alespoň pro někoho. Prezident Emmanuel Macron pod tlakem měsíc trvajících protestů ustoupil a představil opatření, která by měla zvýšit kupní sílu obyvatel. V televizním projevu, který sledovalo 23 milionů lidí, oznámil zvýšení minimální mzdy a daňové úlevy pro důchodce. Ani to ale hnutí žlutých vest, které původně vyrostlo na odporu proti zvýšení cen pohonných hmot, zřejmě nebude stačit. Už připravuje na sobotu další manifestace v Paříži.

Z reforem slevit nechce

Prezident Macron sliboval, že nebude jako jeho předchůdci Nicolas Sarkozy nebo Francois Hollande, kteří podlehli tlaku demonstrantů a své reformy odvolali. To se mu ale nepodařilo. Za poslední týden ustoupil hned dvakrát. Nejprve odvolal plánované zvýšení cen pohonných hmot. Když ani to nepomohlo zmírnit nespokojenost, představil další kroky, a přistoupil tak na hlavní požadavky žlutých vest.

1598 eur

jako minimální mzdu slíbil Macron Francouzům od ledna 2019. Jedná se o zvýšení o 100 eur.

V televizním projevu přiznal, že udělal chyby, a označil hněv protestujících za oprávněný a hluboký. "Přijímám svou část odpovědnosti," řekl. Konkrétně slíbil od začátku roku 2019 zvýšit minimální mzdu, nyní 1498 eur (38 700 korun) hrubého, o sto eur. Dále nechá vyjmout důchodce, kteří berou pod 2000 eur měsíčně, z plánovaného zvýšení sociálních odvodů. Ani odměna za přesčasy by nově neměla podléhat zdanění.

Na druhou stranu, Macron odmítl znovuzavedení takzvané solidární daně z bohatství (ISF), kterou nechal zrušit na začátku letošního roku. "To by nás oslabilo, potřebujeme nová pracovní místa," řekl k tomu prezident, který doufá, že bohatí lidé budou peníze ušetřené na daních investovat.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.