Britská premiérka Theresa Mayová čelí vzpouře ve své vlastní Konzervativní straně. Její kritici sehnali mezi konzervativními poslanci potřebných 48 podpisů – a to znamená, že Mayovou ještě ve středu večer čeká hlasování o vyslovení nedůvěry. Pokud ho prohraje, jako premiérka a vůdkyně Konzervativní strany skončí. Británie by se tak kvůli brexitu dostala do ještě většího politického chaosu než nyní.

Aby Mayová "vzpouru" ustála, potřebuje, aby ji podpořila nadpoloviční většina konzervativních poslanců a poslankyň. Musí tedy dostat aspoň 158 hlasů z 315. Podle agentury Reuters nicméně premiérku podpoří 185 poslanců a pád Mayové tak s největší pravděpodobností nehrozí. Poslanci z takzvaného Výboru 1922 sdružujícím vlivné konzervativní zákonodárce ale oznámili, že Mayová už stranu do do řádných voleb v roce 2022 nepovede.

Hlasování konzervativních poslanců o budoucnosti Mayové začalo v 19:00 a předběžný konec je plánován na 21:00 středoevropského času. Premiérka oznámila, že tlaku ustoupit nehodlá a je připravena o udržení důvěry bojovat. Dohodu o odchodu Británie z EU považuje za správnou a za splnění vůle britských občanů vyjádřené v referendu. Zároveň zrušila středeční cestu do Dublinu.

Za vyvoláním hlasování stojí především radikální zastánci brexitu v Konzervativní straně, které vede poslanec Jacob Rees-Mogg. Podle nich chce Mayová z Británie udělat "vazalský stát", protože dohoda o podobě brexitu, kterou vyjednala s Evropskou unií, prý Spojené království s EU příliš těsně sváže i poté, co už nebude členem unie.

Premiérka upozorňuje na fakt, že strana je ohledně brexitu hluboce rozdělená a ani její případný nástupce by nejspíš tvrdé spory mezi konzervativci o podobě brexitu nezmírnil. Mayová proto své stranické kolegy varuje – když se mě zbavíte, "jednání o brexitu to nijak neusnadní a nijak se nezmění ani rozložení sil v parlamentu".

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.