Země Evropské unie a Japonsko uzavřely největší dohodu o volném obchodu na světě. Poté, co smlouvu ve Štrasburku schválili europoslanci, vstoupí v platnost od února příštího roku. EU a Japonsko se domluvili, že zruší téměř všechna cla, která teď pro vzájemný obchod platí.

Cla, která při vývozu do Japonska platí, teď evropské firmy každoročně stojí miliardu eur, tedy skoro 26 miliard korun. Díky dohodě padne zhruba 97 procent z těchto bariér. Výměnou za to unie zruší podobné množství svých vlastních cel pro japonské výrobky. "Tato dohoda přinese významný a konkrétní prospěch firmám a občanům v EU i v Japonsku," prohlásil předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

Vzkaz Trumpovi i Britům

Evropská unie se netají tím, že se chce domluvit s co nejvíce státy světa na dalším rozvíjení volného obchodu a posilování pravidel, kterými se řídí. Reaguje tak především na amerického prezidenta Donalda Trumpa, který volný obchod kritizuje a přiklání se k protekcionismu.

Česko je pro to, aby EU sjednala co nejvíc obchodních dohod. V rámci unie patří k největším zastáncům volného obchodu.

Smlouvou s Japonskem zároveň unie nepřímo vysílá vzkaz taky Británii, která z ní příští rok vystoupí. Zastánci brexitu často tvrdí, že až jejich země přestane být členem EU, vyjedná si velmi výhodné dohody o volném obchodu. EU namítá, že volný obchod je prioritou i pro ni. A upozorňuje, že členské země dosáhnou mnohem lepších výsledků, když budou jednat společně v bloku, který má půl miliardy obyvatel, než když budou na všechno sami, jako Britové.

Dohodě se přezdívá "sýr výměnou za auta", protože jednou z hlavních novinek je postupné zavedení bezcelních vývozu evropských zemědělských produktů do Japonska. Unie výměnou za to zcela uvolní dovoz japonských aut.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.