Britská premiérka Theresa Mayová ustála vzpouru poslanců své vlastní konzervativní strany. Jejich pokus vyslovit Mayové nedůvěru selhal – za premiérku se postavila většina poslaneckého klubu konzervativců. Dvě stě zákonodárců uvedlo, že důvěru má, 117 uvedlo, že ji nemá. Aby svou funkci uhájila, potřebovala Mayová získat prostou většinu 159 z celkových 317 zákonodárců Konzervativní strany.

Mayová ještě před začátkem hlasování oznámila, že britské konzervativce do řádných voleb v roce 2022 už nepovede. Britská premiérka dále zmínila, že do 21. ledna příštího roku chce s Bruselem vyjednat variantu irské pojistky, kterou by sdíleli i severoirští unionisté (DUP), kteří menšinovou britskou vládu podporují. EU přitom jednoznačně odmítá změny již dojednaného textu smlouvy.

Británie je ale i po této události stále na pokraji politického chaosu kvůli tomu, že se tamní politici nedokážou shodnout na způsobu vystoupení z Evropské unie. Mayová o tom bude ve čtvrtek vyjednávat s lídry ostatních států EU na summitu v Bruselu.

Britská premiérka chce, aby země unie souhlasily se změnami v dohodě o podobě brexitu, kterou s nimi dojednala minulý měsíc. Důvodem je fakt, že tuto dohodu nedokáže prosadit doma v parlamentu. Proti chce hlasovat nejen opozice, ale i necelá třetina jejích vlastních konzervativců. Těm vadí hlavně ustanovení týkající se hranic mezi Irskem, které jako samostatný stát zůstává v EU, a Severním Irskem, jež je součástí Spojeného království a z unie odchází.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.