Představte si, vycházíte vpodvečer z práce a před dveřmi na ulici leží pohozené dítě. Předpokládám, že nebudete mít morální dilema, co dělat. Vytáhnete mobil, zavoláte na jedno z trojciferných čísel a problém s bezprizorným dítětem je rychle vyřešen. O dítě je postaráno a vy si zase můžete jít svou cestou. Nestálo vás to moc práce, času ani peněz a těžko zpochybnitelná morální zodpovědnost − pomoci malému dítěti − byla splněna. Jak tak snadno a bez námahy? Aktivoval jste morální exoskeleton.

Mít exoskeleton znamená mít "kosti venku". Třeba takový rak má venku to, co my lidé máme uvnitř: pevnou strukturu. Místo toho, aby měl skelet schovaný uvnitř, má ho venku − navíc často v esteticky příjemné a zároveň šikovné formě obranného krunýře. Zdá se mi, že něco podobného se děje u člověka s něčím intimním, co kdysi bylo hluboko uvnitř: moralitou. Dnešní moralita se přestěhovala ze srdce do institucí, z hloubky člověka do vnějších, veřejných (profesionálních) institucí. Člověk je duše-vnější. Nikoli ve smyslu, že by byl více duševní, ale v tom smyslu, že je jeho duše více záležitostí vnější. Že máme z velké části svědomí v institucích.

Dnes se nemusíte (ale můžete) starat o staré rodiče či prarodiče. Morální odpovědnost za ně z velké části převzaly instituce, v tomto případě důchodové pojištění a zdravotní pojištění. Co kdysi byla morální zodpovědnost jedince, sídlící v hloubi jeho srdce, je dnes vyvinutý morální exoskeleton postavený z institucí. Tyto mechanismy jsou tak pevné a fungují relativně dobře díky tomu, že je na nich obecná shoda tak silná, až nám dává dojem neviditelnosti. Tomuto morálnímu exoskeletonu lze tedy též říkat morální automaton.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru