Francouzské bezpečnostní složky při zásahu ve štrasburské čtvrti Neudorf zabily Chérifa Chekatta, který podle policie v úterý večer střílel na místních vánočních trzích. S odvoláním na policejní zdroje o tom informují francouzská média i agentura Reuters. Po muži pátraly 48 hodin stovky příslušníků ozbrojených sil. Oficiálně zatím policie Chekattovo usmrcení nepotvrdila.

Podle webu FranceInfo se 29letý podezřelý předtím ukrýval ve skladišti ve čtvrti Meinau. Alsaský deník Les Dernières Nouvelles d'Alsace napsal, že večer při konfrontaci s policisty začal střílet jako první, načež jej členové specializované zásahové jednotky zneškodnili. Kromě střelné zbraně u sebe měl i nůž.

Úterní střelbu na vánočních trzích v centru Štrasburku nepřežili čtyři lidé, přičemž jeden z nich se nachází ve stavu mozkové smrti. Francouzské úřady vzhledem k cíli útoku a profilu údajného útočníka hodnotily incident jako teroristický. Chekatt kvůli riziku náboženské radikalizace figuroval delší dobu na seznamu osob představujících hrozbu pro národní bezpečnost, do pátrání po něm byly od úterka zapojeny stovky příslušníků bezpečnostních složek jak ve Francii, tak v Německu.

Francouzský ministr vnitra Christophe Castaner těsně před dopadením údajného střelce na tiskové konferenci řekl, že vánoční trhy ve Štrasburku budou po dvoudenní uzavírce v pátek opět otevřeny. Budou zde však platit přísnější bezpečnostní opatření. Počet míst, kterými bude možno vstoupit do ochranného obvodu kolem trhů, bude snížen z 19 na 15.

Castaner také informoval, že tři lidé, kteří se po úterní střelbě zotavovali ze zranění, byli ve čtvrtek propuštěni z nemocniční péče. Další tři ale podle něj zůstávají "mezi životem a smrtí".

Související