Tisíce lidí demonstrovaly v sobotu večer v hlavním městě Srbska proti tamnímu prezidentovi Aleksandaru Vučičovi a jeho vládě, kterou považují za autokratickou. Informovala o tom agentura DPA. Účastníků protestu bylo podle organizátorů i přes mrazivé počasí více než minulou sobotu, kdy do ulic Bělehradu vyšlo proti prezidentovi demonstrovat 15 tisíc lidí. Demonstranti volali také po svobodných volbách.

V čele protestního původu šli někteří z lídrů opozice, například bývalý ministr zahraničí Vuk Jeremić či bývalý starosta Bělehradu Dragan Djilas. Lidé nesli transparenty s nápisy "Lžou a kradou", "Vučić – zloděj! nebo "#1 z 5 milionů" s odkazem na nedávné prohlášení prezidenta. Ten po protestech z minulého víkendu podle serveru BalkanInsight uvedl, že nesplní požadavky opozice, i kdyby "v ulicích bylo pět milionů lidí".

Protestní pochod, v němž někteří měli na sobě žluté vesty jako protestující z posledních týdnů ve Francii, došel k parlamentu i k sídlu srbské veřejnoprávní televize RTS. Opozice viní bývalého ultranacionalistu Vučiče, který se nyní prezentuje jako proevropský politik, i z ovlivňování médií.

V průvodu lidé nesli také obří heslo "Konec krvavým košilím". Odkazovali tak na incident z minulého měsíce ve městě Kruševac, při němž byl napaden levicový lídr opozice Borko Stefanović. Podle opozice byli útočníky příznivci prezidenta Vučiče, což vládní strana odmítla. "Nenecháme se zastavit ani umlčet," prohlásil po útoku Stefanović.

Osmačtyřicetiletý Vučić se stal prezidentem loni v květnu poté, co dubnové volby vyhrál už v prvním kole s 55 procenty hlasů. K jeho vítězství přispěla i značná rozdrobenost opozice, která se nebyla schopna dohodnout na společném protikandidátovi.

Opozice volby označila za zmanipulované a organizovala po nich několik týdnů protesty. Kritizovala i to, že tehdejší premiér Vučić dostal v předvolební kampani velký prostor v hlavní veřejnoprávní televizi i v komerčních televizních stanicích.

Související