Cenu Evropské filmové akademie (EFA) za nejlepší film roku v sobotu získal polsko-britsko-francouzský snímek Studená válka. Film na 31. ročníku udílení ocenění EFA ve španělské Seville uspěl i v dalších kategoriích. Autor filmu Pawel Pawlikowski, 61letý režisér a scenárista polského původu, jenž působí především v Británii, si převzal ceny pro nejlepšího režiséra a také scenáristu a představitelka hlavní role Joanna Kuligová byla vyhlášena nejlepší herečkou. Evropské filmové ceny jsou považovány za evropskou obdobu amerických Oscarů.

Drama Studená válka se odehrává v Polsku a ve Francii v době studené války a na jejím pozadí vypráví příběh osudové lásky zpěvačky Zuly a skladatele Wiktora.

Šestatřicetiletá Kuligová, představitelka Zuly, si v andaluské metropoli ocenění nemohla osobně převzít, protože je podle Pawlikowského v sedmém měsíci těhotenství a nesmí létat.

Nejlepším evropským hercem uplynulého roku je Ital Marcello Fonte. Evropskou filmovou cenu dostal za svou roli psího kadeřníka v tragikomedii Dogman, která mu letos vynesla také ocenění na festivalu v Cannes.

Čestnou cenu v sobotu obdržel 85letý řecký režisér Costa-Gavras. Jde o osobnost, kterou respektují jako silný politický hlas kolegové a oslavují diváci na celém světě, řekl předseda EFA Wim Wenders. Costa-Gavras je po Manoelu de Oliveirovi, Michelu Piccolim, Michaelu Caineovi a Andrzeji Wajdovi pátým filmařem, který čestné ocenění dostal.

Za celoživotní dílo v sobotu byla oceněna také 72letá španělská herečka Carmen Maurová, která ztvárnila mimo jiné několik ženských rolí ve filmech Pedra Almodóvara.

Související