Asijské i evropské akciové trhy v úterý navázaly na vývoj na amerických burzách, které v pondělí prudce oslabily. Ztráty všech tří hlavních amerických indexů přesáhly v pondělí dvě procenta, částečně v reakci na komentář šéfa investiční společnosti DoubleLine Capital Jeffreyho Gundlacha, že trh je v první fázi mnohem výraznějšího poklesu, který bude následovat.

Ceny akcií po celém světě již řadu týdnů stahují dolů zejména obavy ze zpomalení světového hospodářského růstu. Celosvětový index MSCI All Country je tak kvůli tomu nejníže od května 2017. Od začátku letošního roku již spadla hodnota firem obchodovaných na světových burzách o zhruba sedm bilionů dolarů.

Index MSCI Asia-Pacific, který nezahrnuje japonské akcie, odepsal během úterního obchodování téměř jedno procento. Japonský Nikkei ztratil dokonce 1,8 procenta a zakončil den na nejnižší úrovni od konce letošního března. Zhruba o procento dolů šly i klíčové čínské indexy.

Po otevření trhů zamířily dolů i ceny akcií v Evropě. Index Stoxx 600 ztrácel dopoledne přibližně 0,8 procenta a pohybuje se v blízkosti svých nejnížších hodnot za poslední dva roky. Od začátku letošního roku spadl ukazatel nejvýznamnějších evropských korporací o 12 procent.

Trh je náchylný k výprodejům

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, odepsal 2,11 procenta a úterní obchodování uzavřel na 23 592,98 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 2,08 procenta na 2545,94 bodu a je nejníže od loňského října. Index technologického trhu Nasdaq Composite odepsal 2,27 procenta na 6753,73 bodu.

Gundlach je na Wall Street považován za velmi vlivného investora. V rozhovoru s televizí CNBC také například řekl, že americká centrální banka (Fed) by tento týden neměla zvyšovat úrokové sazby. Trh přitom očekává, že je Fed zvýší. Problém podle Gundlacha není ani tak v tom, že by Fed neměl úroky zvyšovat, ale v tom, že je neměl nechávat tak dlouho nízké.

Analytik Oliver Pursche ze společnosti Bruderman Asset Management poznamenal, že trh je nyní emocionálně vyčerpaný a náchylný k výprodejům. "Je to skutečně o náladě a Gundlachův komentář trhu nepomohl," řekl Pursche.
Akciový trh už negativně ovlivnila zpráva o vývoji na trhu bydlení, kde je index nálady na nejnižší úrovni za tři a půl roku. Oslabení spotřebitelské důvěry pak potvrdilo i varování britské maloobchodní společnosti ASOS. Oborový index maloobchodu S&P 500 ztratil 3,2 procenta a například akcie Amazonu odepsaly 4,5 procenta. Amazon se tak stal hlavním důvodem oslabení indexu Nasdaq.

Pokud by ale Fed na závěr dvoudenní schůzky svého měnového výboru ve středu signalizoval pomalejší tempo zvyšování úrokových sazeb, mohlo by to náladu na trhu podle obchodníků pozvednout.

Na devizovém trhu oslaboval americký dolar rovněž kvůli nadcházejícímu zasedání Fedu. Zatímco zvýšení úrokových sazeb se všeobecně očekává, obchodníci se zaměří na to, co Fed uvede k výhledu ekonomiky a měnové politiky na příští rok.

Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, kolem 22:00 SEČ ztrácel 0,3 procenta na 97,13 bodu. Euro k dolaru mělo k dobru 0,4 procenta na 1,1347 dolaru, britská libra k dolaru pak zpevňovala o 0,3 procenta na 1,2618 dolaru. Dolar k japonskému jenu ztrácel skoro 0,6 procenta na 112,75 dolaru.

 

Související