Umožnit dlouhodobě nemocným zůstat doma, aby nemuseli žít v ústavu, je celosvětovým trendem. Na jejich rodiny to ale klade vysoké nároky. Péče o blízkého je vyčerpávající fyzicky i psychicky a mnohdy jde jen obtížně skloubit s dosavadním zaměstnáním. O svého blízkého se podle průzkumu Fondu dalšího vzdělávání denně stará zhruba 400 tisíc Čechů. A vzhledem ke stárnutí populace číslo velmi pravděpodobně poroste.

Ministerstvo práce a sociálních věcí teď pečující rodinné příslušníky plánuje podpořit. V připravované novele zákona o sociálních službách je vedle samotných nemocných uznává jako novou skupinu lidí, kteří také mají nárok na pomoc.

"Pečující je často vyčerpaný, sám potřebuje nějakou službu," vysvětluje Zuzana Jentschke Stöcklová, náměstkyně ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (obě ČSSD). Až budou pečující blízcí uvedeni v zákoně jako nová cílová skupina, organizace, které jim chtějí pomáhat, si sáhnou na dotace ze státního rozpočtu. Novelu zákona má ministerstvo předložit vládě do konce příštího roku. "Ale budeme se snažit, aby to bylo dříve," podotýká Jentschke Stöcklová.

Podle ministerského plánu se pečující rodiny budou moci vzdělávat, k dispozici budou mít poradenství, jak například jednat s úřady, dostane se jim také psychické podpory. Nárok budou mít i na takzvané odlehčovací služby, které existují už dnes. Personál specializovaných organizací při nich funguje jako záskok za pečujícího člena rodiny. Ten by si měl v daném čase hlavně odpočinout, mnohdy ho ale využívá i k tomu, aby si došel na úřad či k lékaři.

Přestože odlehčovací službu využívá rodinný příslušník, podle dnešních pravidel si ji musí objednat nemocný. "Je to nepřehledné a zbytečně komplikované. Někdy není ani moc účelné nutit nemocného, v našem případě člověka s demencí, aby podepisoval smlouvu," vysvětluje Martina Mátlová, ředitelka České alzheimerovské společnosti, která odlehčovací služby také poskytuje. Mátlová vítá, že chystaná novinka by měla pravidla poskytování této služby zjednodušit.

Kolik peněz bude stát muset na služby pro pečující vyčlenit, ještě ministerstvo nespočítalo, protože zatím nedokáže odhadnout zájem organizací je nabízet. Prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb Jiří Horecký upozorňuje, že nabídka služeb pro pečující zatím není příliš široká. Například zmíněné odlehčovací služby nemají potřebnou kapacitu a v některých regionech úplně chybí.

Související