S příchodem nového roku bude Pentagon jako úřadující šéf řídit dosavadní náměstek ministra obrany Patrick Shanahan. Na Twitteru to v neděli oznámil prezident Donald Trump. Shanahan nahradí odcházejícího ministra Jamese Mattise, který post opouští kvůli sporům s prezidentem ohledně odchodu amerických vojáků ze Sýrie.

Trump označil Shanahana za "velmi talentovaného" člověka. "Za Patrickem je dlouhý seznam úspěchů" z působení na ministerstvu a ve firmě Boeing, napsal prezident.

Osmašedesátiletý Mattis ve čtvrtek při oznámení svého odchodu řekl, že ve funkci zůstane do konce února, aby zajistil hladké předání úřadu. V únoru se chtěl Mattis ještě zúčastnit ministerské schůzky NATO. Zdroje z prezidentské kanceláře si podle agentury AP nejsou jisty, zda Trump s Mattisem o zkrácení jeho ministerského angažmá osobně hovořil.

Mattis v rezignačním dopisu mimo jiné upozornil na nutnost udržovat spojenectví a projevovat svým partnerům respekt. Oznámení prezidenta Trumpa, že stáhne americké vojáky ze Sýrie s odůvodněním, že tam byla organizace Islámský stát (IS) poražena, bylo podle médií pro ministra poslední kapkou.

Předčasný konec Mattisova působení v Pentagonu je podle zdrojů agentury Reuters projevem Trumpovy nelibosti nad ministrovým jednáním. Prezidenta prý rozzlobila pozornost, kterou Mattisův rezignační dopis vyvolal. Šéfa Bílého domu údajně pohoršil i šok a zklamání, které jeho rozhodnutí odejít ze Sýrie vyvolalo v Kongresu.

Rozhodnutí Bílého domu je tvrdou ranou pro hlavní spojence USA proti IS v Sýrii, tedy pro arabsko-kurdské milice. Náhlá rezignace šéfa Pentagonu zneklidnila také americké spojence v Evropě a v Asii. Rusko, které v Sýrii bojuje na straně režimu, naopak Trumpův krok uvítalo.

Trump v neděli na Twitteru oznámil, že o stažení amerických vojsk ze Sýrie telefonicky hovořil s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Rozhovor, prý dlouhý a produktivní, se týkal "pomalého a koordinovaného stažení amerických vojáků z oblasti".

Čtyřiašedesátiletý Shanahan působil od roku 1986 ve společnosti Boeing ve vysokých manažerských funkcích, v roce 2016 se stal viceprezidentem společnosti. Do funkce náměstka ministra obrany ho Senát schválil loni v červenci.

 

Související