Přestože čínský telekomunikační kolos Huawei v posledních měsících čelí rostoucímu počtu zásahů proti svému byznysu na Západě, na finančních výsledcích se to podle vedení společnosti neprojeví. Předseda správní rady Kuo Pching oznámil, že firma loni utržila rekordních 109 miliard dolarů (2,5 bilionu korun). Je největším dodavatelem zařízení pro nové mobilní sítě páté generace (5G) a letos hodlá vystřídat jihokorejský Samsung v pozici jedničky na trhu s mobilními telefony.

Západ firmu podezřívá ze špionáže pro Čínu. "Nesmí nás odradit zlomyslné incidenty nebo dočasné neúspěchy. Musíme zůstat odhodlaní k tomu, abychom dosáhli globální převahy," napsal Pching v dopise zaměstnancům Huaweie, který firma poskytla médiím.

Narážel přitom na omezení spolupráce s mobilními operátory, kterou na čínskou korporaci postupně uvalily Austrálie, Nový Zéland, Japonsko a Česko. "Zlomyslnými incidenty" pak nejspíš mínil i prosincové zatčení finanční ředitelky firmy Meng Wan‑čou v Kanadě. Dceru zakladatele Huaweie Žen Čeng‑feje Kanaďané zadrželi na žádost Spojených států, které Mengovou podezřívají, že své firmě pomáhala obcházet americké a evropské sankce uvalené proti Íránu.

USA nejspíš dále omezí Huawei 

Odborníci na kybernetickou bezpečnost dlouhodobě varují před využíváním telekomunikační infrastruktury od Huaweie a další čínské firmy ZTE. Obě společnosti podle expertů ve svých systémech úmyslně vytvářejí bezpečnostní chyby, takzvaná zadní vrátka, jejichž prostřednictvím provádí čínský stát na Západě průmyslovou špionáž. 

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • Jakou roli v kampani proti čínským technologickým firmám sehrálo Česko.
  • Jakým způsobem Čína zareagovala na zatčení vysoké manažerky Huaweie.
  • Zda může mít případ vliv na očekávané uzavření americko-čínské obchodní dohody.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se