Přestože čínský telekomunikační kolos Huawei v posledních měsících čelí rostoucímu počtu zásahů proti svému byznysu na Západě, na finančních výsledcích se to podle vedení společnosti neprojeví. Předseda správní rady Kuo Pching oznámil, že firma loni utržila rekordních 109 miliard dolarů (2,5 bilionu korun). Je největším dodavatelem zařízení pro nové mobilní sítě páté generace (5G) a letos hodlá vystřídat jihokorejský Samsung v pozici jedničky na trhu s mobilními telefony.

Západ firmu podezřívá ze špionáže pro Čínu. "Nesmí nás odradit zlomyslné incidenty nebo dočasné neúspěchy. Musíme zůstat odhodlaní k tomu, abychom dosáhli globální převahy," napsal Pching v dopise zaměstnancům Huaweie, který firma poskytla médiím.

Narážel přitom na omezení spolupráce s mobilními operátory, kterou na čínskou korporaci postupně uvalily Austrálie, Nový Zéland, Japonsko a Česko. "Zlomyslnými incidenty" pak nejspíš mínil i prosincové zatčení finanční ředitelky firmy Meng Wan‑čou v Kanadě. Dceru zakladatele Huaweie Žen Čeng‑feje Kanaďané zadrželi na žádost Spojených států, které Mengovou podezřívají, že své firmě pomáhala obcházet americké a evropské sankce uvalené proti Íránu.

USA nejspíš dále omezí Huawei 

Odborníci na kybernetickou bezpečnost dlouhodobě varují před využíváním telekomunikační infrastruktury od Huaweie a další čínské firmy ZTE. Obě společnosti podle expertů ve svých systémech úmyslně vytvářejí bezpečnostní chyby, takzvaná zadní vrátka, jejichž prostřednictvím provádí čínský stát na Západě průmyslovou špionáž. 

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.