Poprvé od dob programu Apollo se lidem na Měsíci podařilo udělat další významný krok: čínský rover mise Čchang-e 4 úspěšně dosedl na odvrácené straně Měsíce. Hlavním cílem výpravy je geologický průzkum oblasti gigantického kráteru Aitken poblíž jižního pólu, kde se kromě zajímavých minerálů může nacházet i voda.

Úspěšné přistání doprovázel zajímavý komunikační zmatek. Oslavné zprávy o něm se nejdříve objevily na Twitteru, vzápětí je ale smazala ze svého účtu jak čínská kosmická agentura (CNSA), tak i vládní list China Daily. Teprve o dvě hodiny později byly oficiálně potvrzeny státní televizní stanicí CCTV a komunistickou stranou vlastněným deníkem Global Times.

"Tohle není jenom vědecká mise," komentoval další úspěšný čínský krok ve vesmíru Malcom Davis analytik z Australian Strategic Policy Institute. "Je v tom i hodně geopolitiky a astropolitiky - je to o Číně jako o supervelmoci na vzestupu. Čínu ovládá nacionalismus a úspěchy ve vesmíru jsou jeho významnou součástí." 

Rover mise Čchang-e 4 je do značné míry totožný se strojem, který na Měsíci přistál při předešlé výpravě Čchang-e 3 v prosinci 2013. Startovní hmotnost celé sondy je 1200 kilogramů a není bez zajímavosti, že na přistávacím modulu je kromě jiných vědeckých přístrojů také biologický experiment, který má význam pro budoucí lidskou přítomnost na Měsíci. Tříkilový kontejner obsahuje semena rostlin a vajíčka bource morušového. Kamera pak bude snímat, jak si miniaturní biosféra na povrchu Měsíce povede. 

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.