Za časů vrcholící totality komunisté své odpůrce rádi strašili průpovídkou, že živí budou závidět mrtvým. Svým způsobem se to vyplnilo − a dokonce na komunistech samotných. Zatímco současná KSČM disponuje po loňských volbách silou pouhých sedmi procent hlasů, na státních zastupitelstvích podle zjištění serveru iRozhlas.cz dodnes působí šestnáct procent žalobců, kteří byli před rokem 1989 členy KSČ.

"Živí", tedy aktivní komunisté, tak mohou svým předchůdcům závidět… Ale vážně. Že má Česko třicet let po pádu komunismu nadprůměrný podíl bývalých majitelů rudých legitimací zrovna mezi státními zástupci, je problém. Právě tato profesní skupina svým pojetím spravedlnosti silně ovlivňuje nálady ve společnosti. Ministerstvo spravedlnosti tvrdí, že důvody pro vstup do partaje bývaly velmi rozličné − od "obyčejného" nátlaku až po vydírání prostřednictvím zákazu studia potomků. Proto prý "samo řadové členství v KSČ nemůže paušálně devalvovat morální vlastnosti státního zástupce".

Jenže to je i není pravda. Zaprvé, legitimace nebyla za bývalého režimu nezbytnou oficiální vstupenkou k prokurátorské kariéře. A zadruhé: za rudou knížku i za prokurátorský post se platilo řadou ústupků, mimo jiné souhlasem se srpnovou okupací z roku 1968. Což, nic naplat, vyžadovalo ohebnost a cynismus. Jsou snad právě tohle ideální vlastnosti státních zástupců?

Zbývá vám ještě 50 % článku

Co se dočtete dál

  • Proč minulost státních zástupců v Česku nebudí větší zájem?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se