Když astronomové z NASA již v roce 2012 spočítali, že se naše galaxie, Mléčná dráha, srazí se sousední galaxií Andromedou, nepředpokládali, že nás do té doby čeká ještě jedna mezigalaktická kolize. Andromeda, která je od Země vzdálená přibližně 2,5 milionu světelných let a přibližuje se rychlostí 400 tisíc kilometrů za hodinu, do nás narazí za 3,75 miliardy let a oba systémy pak postupně, během dvě miliardy let dlouhého procesu, splynou v jeden. Osud sluneční soustavy je po této srážce nejistý, život může ohrozit zvýšená radiace i výbuchy supernov v okolí. Počítačová simulace EAGLE Project, která zkoumá vznik a vývoj galaxií, ale předpověděla srážku, která nastane ještě dříve.

Astrofyzici z Durhamské univerzity ve Spojeném království pomocí superpočítače, jenž simulaci zvládá spustit, zjistili, že přibližně za dvě miliardy let narazí Mléčná dráha do svého "satelitu" zvaného Velký Magellannův oblak, nejjasnější viditelné galaxie na noční obloze.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.