Tvrzení, že Evropská unie připomíná RVHP, posloucháme v různých variantách už skoro dvě desetiletí. Jako první s ním přišel Václav Klaus ještě před vstupem do EU, v době, kdy byl díky opoziční smlouvě předsedou Poslanecké sněmovny. Napoprvé se ještě sám sebe zalekl. Srovnání Sovětským svazem dirigované Rady vzájemné hospodářské pomoci s integračním uskupením, k němuž Češi vzhlíželi a do něhož podal přihlášku sám Klaus, způsobilo poprask, a tak ho expremiér následně v rozhovoru pro bulvární (a jeho ODS víc než nakloněný) deník Super "dovysvětlil". Šlo prý o "odraz mediálního zkreslení" a "tichou poštu".

Jenže Klaus se ke srovnávání s RVHP vracel znovu a znovu. "Nám Evropská unie připomíná RVHP. Nikoli ideologicky, ale strukturálně je velice podobná. Rozhodnutí nejsou přijímána ve vaší zemi," řekl už jako prezident časopisu Time. V době, kdy z Pražského hradu ovlivňoval české veřejné mínění, tvrdil, že "kritické názory na jisté věci v Evropské unii" jsou konstantou jeho života. Jako politický důchodce pak krátce po referendu o brexitu čtenářům svého blogu dokonce vyprávěl, jak britskému ministru financí řekl už v říjnu 1990, že se mu EU (která pod tímto názvem ještě ani neexistovala) zdá podobná komunistickému RVHP.

Od klausovského "EU je v jistých ohledech jako RVHP" není daleko k tvrzení, že "Brusel" je dokonce horší, které s lehkostí umožněnou snad jen neznalostí věci až příliš často zaznívá na sociálních sítích. V "alternativních médiích" osočování EU a zkreslování minulosti RVHP nabývá až groteskních podob. Sedmdesáté výročí vzniku RVHP, které právě proběhlo, je proto dobrou příležitostí postavit proti novodobé mytologii fakta.

1. Vznik: občane, nestarej se

"Východní EU" se dala dohromady velmi rychle. Na začátku ledna 1949 se sešli zástupci šesti "lidově demokratických"států včetně Československa, které před necelým rokem definitivně přišlo o šanci na demokratické směřování, a RVHP bylo po několika dnech na světě. Voličů se nikdo na nic neptal, ostatně jako v jakékoli jiné záležitosti. Rozhodující slovo měl Sovětský svaz, tedy Josif Stalin. Ten už v roce 1947 rozhodl, že žádný ze států v sovětské sféře se k Marshallovu plánu, díky němuž se západní Evropa rychle ekonomicky vzpamatovala, za žádnou cenu nesmí připojit. Že bylo vynucené odříznutí od Západu pro průmyslové a na exportu závislé Československo tvrdou ranou, je dobře známo. RVHP mělo být svým způsobem náhradou za OEEC (budoucí OECD), ovšem v sovětském tvrdě direktivním stylu.

Naproti tomu Evropská unie vznikala v řadě fází a navazovala na myšlenku evropského sjednocení, jež má kořeny v minulých staletích, o něco konkrétnější obrysy získala v meziválečném období a po roce 1945 se k ní upnuli občané i politické elity většiny evropských zemí, které si udržely svobodu. Kdo dnes připomene, že jedním z přínosů evropské integrace je dlouhodobý mír v Česku, riskuje, že se stane terčem posměchu. Ovšem na konci 40. let, kdy bylo rozdělené, a přesto obávané Německo stále mezinárodním vyvrhelem, to Evropané viděli jinak. Proto se zrodilo Evropské společenství uhlí a oceli, základní kámen budoucího Evropského hospodářského společenství a následně unie. Vzniklo proto, aby "učinilo válku nejen nemyslitelnou, ale také fyzicky nemožnou". Pravý opak na těžký průmysl orientovaného RVHP.

2. Povinně nebo "za odměnu"

Do RVHP už měsíc po založení vstoupila Albánie, v roce 1950 východní Německo, v šedesátých letech se prvním mimoevropským členem stal sovětský satelit Mongolsko, následovala Castrova Kuba a svého územního vrcholu komunistický obchodní blok dosáhl před čtyřiceti lety vstupem Vietnamu. Primární vždy byla politická příslušnost k sovětskému bloku a s tím spojený totalitní režim, ekonomika byla sekundární, angažovanost občanů nulová.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • Čím vším se liší EU od RVHP a "kdo" je lepší?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se