Londýnské letiště Heathrow obnovilo provoz poté, co v úterý večer nakrátko zastavilo všechny odlety kvůli svědectví o spatření dronů ve svém vzdušném prostoru. Oznámila to agentura Reuters. Podle mluvčí letiště trvalo omezení provozu zhruba hodinu. Informována o něm byla i vláda. Ministr dopravy Chris Grayling uvedl, že armáda je v případě potřeby ochotna na letiště přesunout vojenskou techniku pro boj s bezpilotními letouny.

Už před Vánoci svědectví o dronech nad letištěm zastavilo na více než 36 hodin provoz na letišti Gatwick jižně od Londýna.

"Reagujeme na spatření dronu na Heathrow," uvedlo letiště. "Zatímco vyšetřujeme, zastavili jsme jako preventivní opatření odlety. Omlouváme se všem cestujícím za jakékoli potíže, které to může způsobit," dodal nejvytíženější vzdušný přístav v celé Evropě.

Před Vánoci se zastavil kvůli spatření bezpilotních letounů ve vzdušném prostoru letiště provoz na více než 36 hodin na Gatwicku, druhém nejfrekventovanějším letišti v Británii. Zrušeno tehdy bylo asi 1000 letů a incident narušil plány více než 140 tisíc cestujících.

Minulý týden britské ministerstvo obrany uvedlo, že byla z Gatwicku odvezena vojenská technika, která zajišťovala ochranu jeho vzdušného prostoru před bezpilotními letouny. Týž den list The Times napsal, že Gatwick a právě i letiště Heathrow zakoupily za několik milionů liber vybavení proti dronům se stejnou účinností jako to armádní. Podle médií britská armáda disponuje izraelským systémem Dron Dome.

Podle britských předpisů nesmějí drony létat do vzdálenosti jednoho kilometru od letišť a ani výše než 122 metrů nad zemí. Za ohrožování letadel hrozí pachatelům až pětileté vězení.

 

Související