Ve dnech, kdy se Rumunsko ujalo předsednictví Evropské unie na první polovinu roku 2019, nejmocnější muž v zemi, předseda vládní sociální demokracie Liviu Dragnea, zažaloval Evropskou komisi. Vadí mu, že kontrolní úřad OLAF při probíhajícím vyšetřování zneužití unijních fondů, v němž je Dragnea hlavním podezřelým, nepožádal o jeho výslech.

Rumunský politik nemůže být kvůli odsouzení za jiné korupční kauzy premiérem, pracuje proto jen jako předseda dolní komory parlamentu. Jeho strana se od volebního vítězství v roce 2016 snaží oslabit protikorupční legislativu v zemi, aby posílila centralizaci moci a ulevila tlaku na své politiky, které řada rumunských komentátorů označuje za mafii.

Nejnověji vláda navrhuje amnestii pro ty politiky, kteří už za korupci byli odsouzeni nebo jsou vyšetřováni. "Věznice jsou přeplněné, je třeba jim ulevit," vysvětloval moderátorce BBC důvod amnestie ministr zahraničí Teodor Melescanu. Mezi odsouzenými za korupci jsou i stovky politiků včetně několika bývalých ministrů a jednoho premiéra, hodně z nich právě z vládní strany.

Vládu, která nyní předsedá Radě Evropské unie, oficiálně vede premiérka Viorica Dancilaová, blízká Dragneova spolupracovnice a třetí šéfka vlády od roku 2016. Její dva předchůdci nechtěli být jen Dragneovými loutkami a předseda strany jejich emancipaci zarazil.

"Dragnea je nejmocnější šéf sociálních demokratů, jaký kdy byl. Jeho vliv ale není na veřejnosti tak vidět," vysvětluje v rozhovoru HN Mihai-Razvan Ungureanu, bývalý premiér jedné ze středopravicových vlád a nyní akademik. Podle něj je Dragneova žaloba mířící na Evropskou komisi a OLAF jen součástí osobní strategie šéfa vládní strany na prodloužení dalších procesů, které vůči němu vede domácí justice v různých kauzách korupce či zneužití evropských fondů. V odvolacím řízení je případ, v němž byl odsouzen na tři a půl roku vězení po jiné předchozí kauze, v níž dostal podmínečný trest.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.