Vědci ve čtvrtek zveřejnili detaily o neobvyklých signálech, které zachytil teleskop v Kanadě. Celkem třináct rádiových vln pochází ze stejného místa vzdáleného zhruba 1,5 miliardy světelných let od Země. Jednu z nich přitom tvoří šest opakujících se rádiových záblesků. Opakující se záblesky jsou přitom velmi neobvyklé, jedná se teprve o druhý případ jejich objevení. Informoval o tom webový portál televize BBC.

Jedná se o tzv. rychlé rádiové záblesky (fast radio bursts, zkráceně FRB), které jsou ve vesmíru celkem běžné, astronomové je zaznamenávají již od roku 2002. Opakující se záblesky však byly zaznamenány teprve podruhé v historii. V roce 2012 zachytili vědci signál FRB 112102 tvořený deseti samostatnými záblesky, který se později opakoval v roce 2015 a v roce 2017, kdy o něm psal například server CNET

"Objev druhého opakujícího se signálu naznačuje, že se nejedná o ojedinělý úkaz. Čím více takových zachytíme, tím více materiálu ke zkoumání budeme mít a tím spíše se nám podaří tuto vesmírnou hádanku rozluštit - zjistit, odkud tyto signály jsou a co je způsobuje," uvedla Ingrid Stairsová, astrofyzička University of British Columbia (UBC).

Observatoř CHIME (Canadian Hydrogen Intensity Mapping Experiment) v Okanaganském údolí v Britské Kolumbii se skládá ze čtyř stometrových antén ve tvaru rozpůleného válce, které každý den skenují severní polovinu oblohy.

Teleskop byl uveden do provozu teprve minulý rok a hned zkraje svého mapování si připsal takto významný objev. Studie, která zaznamenané signály popisuje, byla nyní zveřejněna v časopise Nature.

"Objevili jsme druhý signál a jeho vlastnosti jsou velmi podobné tomu prvnímu," uvedl Shriharsh Tendulkar z kanadské McGill University. "Získáváme tak lepší představu o opakujících se signálech jako takových."

Konkrétní původ signálů není v současnosti znám. Existuje ale řada teorií, která se jej snaží objasnit. Podle některých pochází tyto signály od kolidujících neutronových hvězd či explodujících černých děr. Objevily se ale i teorie, že se jedná o vysílání neznámé vesmírné civilizace.