Když mluvíme o nejistotě, nelze se zastavit jen u Donalda Trumpa a jeho obchodních válek. Mimořádně vysoká je i politická nejistota a pro důvody nemusíme chodit za Atlantik. Rok 2019 může být dalším rokem, kdy se vynoří silné pochyby o akceschopnosti Evropské unie.

Chybí totiž lídři. Německá kancléřka Angela Merkelová z politiky pomalu, ale jistě odchází. Francouzský prezident Emmanuel Macron je silně nepopulární a čelí riziku otevřené vzpoury několika tisíc nespokojenců. Británie odchází z EU a bude si snít své utopické sny o vlastní důležitosti. Její premiérka Theresa Mayová nemá respekt ani ve své vlastní konzervativní straně, jak se opět ukázalo tento týden v parlamentu při hádkách o brexitu.

Silné lídry ovšem v EU najdeme − Viktora Orbána v Maďarsku nebo Jaroslawa Kaczyńského v Polsku. Ale než takové, to raději zdlouhavé dohadování a neakceschopnost, jakou vidíme na západ od nás. Polsko a Maďarsko patří v EU k velkým vítězům − zapojení do společného evropského trhu a investice zahraničních firem umožnily jejich ekonomický boom. Orbán a Kaczyń­ski ovšem z unie udělali otloukánka, na kterého svalují všechny problémy.

Podobné je to ostatně i v Česku. Ale s jedním velkým rozdílem: drtivá většina Poláků i Maďarů členství své země v EU podporuje. Češi jsou k unii mnohem skeptičtější. Své politiky zjevně, aspoň v tomto ohledu, poslouchají víc.