Podle indexu demokracie, který vypočítává časopis The Economist, žilo v roce 2018 v plně demokratických systémech 4,5 procenta lidstva, autoritářské režimy naopak v roce 2018 určovaly životy více než třetiny světové populace. Index Česka oproti předešlému roku mírně vzrostl (zlepšil se), za posledních více než deset let se ale výrazně zhoršoval a od roku 2014 výzkumníci z Economistu již neřadí Česko do kategorie plně demokratických zemí. Systém označují jako "demokracii s nedostatky".

Economist měří od roku 2006 index 165 nezávislých zemí světa a dvou území, následně řadí země do čtyř kategorií na základě 60 ukazatelů, které jsou rozděleny do pěti skupin, jež podle Economistu společně určují demokracii. Index tak v jednotlivých zemích hodnotí volební proces a pluralismus, občanské svobody, fungování vlády, politickou participaci obyvatelstva a politickou kulturu. Každý z ukazatelů je hodnocen na škále od nuly do deseti, jednotlivé výsledky jsou pak zprůměrovány a státy jsou seřazeny od těch nejdemokratičtějších po autoritářské.

Jen dvacet zemí světa se podle Economistu může chlubit úplnou demokracií. Na prvních třech místech jsou evropské severské státy - Norsko, Island a Švédsko. Mezi dvacítkou plně demokratických států je kromě 14 zástupců západní Evropy, Austrálie, Nového Zélandu a Kanady i Uruguay, africký Mauricius a nově také Kostarika.

Zatímco středoamerická Kostarika se od loňského roku stala plnou demokracií, a posunula se nahoru ze skupiny států s demokracií s nedostatky, sousední Nikaragua od loňska spadla ze stejné kategorie mezi autoritářské režimy, tedy země s nejhoršími výsledky.

Kategorie plně demokratických států se od roku 2017 rozrostla o jeden stát, ale procentuálně zůstala stejná, protože podíl lidí žijících v zemích z dalších kategorií, například v autoritářské Číně, roste rychleji.

V nejvíce zemích světa panují demokratické systémy, které ale mají určité nedostatky. V této kategorii je 55 států, ve kterých žije 43,2 procenta světové populace. Podle Economistu jsou zde dodržovány zásady svobodných a rovných voleb a, i přes občasné problémy, občanské svobody. Země se ale často potýkají s nedostatky ve fungování vlád, nízkou úrovní politické participace nebo nemají dostatečně vyvinutou politickou kulturu.

Demokracie s nedostatky je především ve státech východní Evropy, Latinské Ameriky, ale také Asie. Česko se do této kategorie propadlo v roce 2014.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • Pravidelné speciály v digitální podobě
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nevybrali jste si? Přejděte na všechny nabídky předplatného HN.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.