Vesmírná společnost SpaceX amerického podnikatele Elona Muska propustí zhruba deset procent ze svých více než 6000 zaměstnanců. Informoval o tom na svých internetových stránkách list Los Angeles Times s odvoláním na zdroj obeznámený se situací.

"Pokud chce firma dostát svým závazkům vůči současným klientům, pokračovat ve vývoji meziplanetárních vesmírných lodí a globálního vesmírného internetu, musí se stát štíhlejším podnikem. To znamená, že se musíme rozloučit s některými talentovanými a tvrdě pracujícími členy svého týmu," reagovala Muskova firma na otázky listu Los Angeles Times ohledně snižování počtu zaměstnanců.

Musk založil společnost SpaceX v roce 2002 a dosáhl s ní řady úspěchů v oblasti vesmírné dopravy. Musk je rovněž zakladatelem a generální ředitelem výrobce elektromobilů Tesla.

Firma vydělává především na komerčním i nekomerčním vypouštění družic do vesmíru, značnou část svých zisků získává i od amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA), se kterou má uzavřenou smlouvu mimo jiné o poskytování dodávek nákladů pro Mezinárodní vesmírnou stanici za miliardu dolarů. Na únor tohoto roku plánuje podnik i test vesmírné kapsule, která bude schopna přenášet astronauty.

Server Los Angeles Times uvádí, že společnost nabídne propuštěným zaměstnancům mimo pomoci s hledáním nového zaměstnání i osmitýdenní mzdu a další benefity.

Související