Polská kontrarozvědka ABW se vložila do domácí české politické debaty. Samozřejmě že bezděčně a nevědomky. V pátek totiž vyšlo najevo, že zadržela jednoho z čínských šéfů polského zastoupení firmy Huawei a svého bývalého příslušníka kvůli podezření ze špionáže ve prospěch cizí mocnosti − tedy Číny.

Den předtím český prezident Miloš Zeman ve své oblíbené televizní stanici tvrdil, že něco podobného jsou jen smyšlenky "čučkařů" z tajných služeb a že přísnějším přístupem vůči čínským dodavatelům moderní techniky jen přivoláváme potíže na české investory v Číně. Nad tímto tvrzením se podivil i premiér Andrej Babiš.

Polský případ není ojedinělý. Už v roce 2017 museli alžírští IT experti vyčistit budovu Africké unie v etiopské Addis Abebě, kterou Afričanům darovala a postavila Čína a informační technologií vybavila firma Huawei. Ukázalo se totiž, že po dobu pěti let od postavení z budovy v noci odcházejí obrovské balíky dat do Šanghaje.

Z nehorázné zprávy čínského velvyslance v Česku po neformální schůzce s českým premiérem Babišem o "úsilí české vlády o nápravu příslušných chyb" lze vyčíst, že Peking testuje, zda se ve střední Evropě − tedy v členských zemích Evropské unie − může chovat jako v Africe či jinde v rozvojovém světě, kde se snaží zajistit si svůj vliv.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru