Spojené státy stále trvají na svém požadavku, aby Turecko neútočilo na syrské Kurdy. V Rijádu to v pondělí řekl americký ministr zahraničí Mike Pompeo. Dodal, že USA vyjednávají o bezpečnosti turecko-syrské hranice. Na dotaz týkající se výroku prezidenta Donalda Trumpa, který pohrozil Turecku ekonomickými sankcemi v případě, že Turecko ohrozí syrské Kurdy, ministr řekl, že je potřeba se s dotazem obrátit na prezidenta.

Turecko bude hospodářsky zničeno, pokud zaútočí na kurdské jednotky v severní Sýrii. Ankaru takto v neděli večer varoval americký prezident Donald Trump prostřednictvím Twitteru. Zároveň však Kurdové podle něj nemají Turecko provokovat.

"Zahájili jsme dávno potřebné stahování ze Sýrie, přičemž tvrdě zasahujeme malé zbytky územního chalífátu ISIS (Islámského státu), a to z mnoha směrů. Zničíme Turecko hospodářsky, pokud udeří proti Kurdům. Vytvoříme 20mílovou (přes 32 kilometrů) bezpečnostní zónu," uvedl šéf Bílého domu bez dalších podrobností.

"Zároveň nechci, aby Kurdové provokovali Turecko," dodal Trump. Napsal také, že Rusko, Írán a Sýrie měly největší prospěch z americké politiky zaměřené na zničení Islámského státu v Sýrii. "My z toho máme také prospěch, ale teď nastal čas návratu našich vojáků domů," poznamenal americký prezident a příspěvek uzavřel výzvou k ukončení "nekonečné" války.

Pompeo se vydal minulý týden na Blízký východ s cílem vysvětlit spojencům USA Trumpovo rozhodnutí o stažení amerických sil ze Sýrie. Právě to může ohrozit Kurdy v Sýrii a vystavit je případnému útoku ze strany Turecka. Spojené státy kurdské milice považují za své spojence, Ankara za teroristy.

"Chceme zajistit bezpečnost lidem, kteří bojovali po našem boku, aby svrhli chalífát Islámského státu, stejně jako chceme zabránit tomu, aby teroristé ze Sýrie útočili na Turecko. To jsou naše dva zájmy," sdělil podle agentur Pompeo o možnosti vytvořit pro Kurdy bezpečnostní pásmo.

Turecko na Trumpovu hrozbu sankcemi reagovalo příkře. Prezidentův mluvčí Ibrahim Kalin řekl, že teroristé nemohou být partnery a spojenci, a dodal, že Turecko nebojuje proti Kurdům jako národu, ale proti teroristům. Ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu vzkázal, že vyhrožováním USA ničeho nedosáhnou.

Kurdové, kteří jsou spojenci Západu, se obávají útoku ze strany Turecka po stažení amerických vojáků. Spojené státy začaly stahovat své vojenské jednotky ze Sýrie minulý týden.

Ankara považuje kurdské bojovníky za teroristy a prodlouženou ruku separatistické Strany kurdských pracujících (PKK), v Turecku zakázané.

Pompeo v Rijádu hovořil také o vraždě saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího. Královi Salmánovi a korunnímu princovi Muhammadu bin Salmánovi podle svých slov řekl, že Trumpova administrativa očekává, že království požene k odpovědnosti "všechny osoby", které jsou za smrt zodpovědné. Chášukdží byl zabit loni na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu a panují dohady, že vraždu tohoto kritika Rijádu nařídil právě saúdský korunní princ. Saúdská Arábie je ale také spojencem USA a Trump dal najevo, že to tak zůstane, i kdyby se princova účast prokázala.

Šéf americké diplomacie při jednání v Rijádu hovořil rovněž o osudu lidskoprávních aktivistek, které jsou v zemi zadržovány. "Mluvili jsme o lidskoprávních tématech tady v Saúdské Arábii, o ženách-aktivistkách," uvedl Pompeo. "Hovořili jsme o odpovědnosti a očekáváních, která máme. Saúdští Arabové jsou přátelé a když spolu hovoří přátelé, říkáte jim, jaká jsou vaše očekávání," dodal.

Trump svým nedávným oznámením záměru stáhnout všech asi 2000 amerických vojáků ze Sýrie mnohé překvapil. Trump nestanovil žádný časový harmonogram odsunu. Po kritice začátkem ledna uvedl, že stahování určitou dobu potrvá.