Úterní začátek debaty o vyslovení důvěry vládě Alexise Tsiprase v řeckém parlamentu je krizí jeho vládnutí, k němuž se dostal v roce 2015. Tehdy voličům sliboval, že ukončí léta úspor a škrtů. Pod tlakem reality a obav z bankrotu ale krátce po vítězství ve volbách otočil o 180 stupňů. Výměnou za třetí záchranný balíček, který odvrátil pád Řecka, přislíbil ještě tvrdší škrty. Přesto měl důvěru. Nyní o ni přišel, ne však z ekonomických příčin, ale kvůli Makedonii. 

Premiéra dostala do úzkých dohoda o změně jejího jména. Loni v létě se Tsiprasovi a makedonskému premiérovi Zoranu Zaevovi podařilo dosáhnout historické dohody o změně oficiálního názvu této bývalé jugoslávské republiky. Nově by se měla jmenovat Severní Makedonie. Spor kalil vztahy mezi sousedy od roku 1991, kdy Makedonie vyhlásila nezávislost.

Jenže dohoda o změně Řekům nestačí. Někteří si myslí, že Makedonci si chtějí přisvojit jejich kulturní a historické dědictví. Název považují i za skryté vyjádření nároku na stejnojmenné území na severu Řecka.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.