Změny klimatu mohou mít u zvířat nepředvídatelné důsledky, které vedou k nelítostným válkám mezi jednotlivými druhy, z nichž každý může na globální oteplování reagovat odlišně. Tým vědců z nizozemské Univerzity v Groningenu zjistil, že zvyšující se teploty negativně působí na soužití sýkor koňader a lejsků černohlavých. Vědecký časopis Current Biology upozorňuje, že důsledkem může být i vítězství jednoho ptáka nad druhým a postupné vytlačení poraženého druhu.

Pro oba druhy ptáků, respektive pro jejich mláďata, jsou životně důležité housenky, které se vyskytují v přírodě jen po omezenou dobu v roce. Načasování nakladení vajec musí být perfektní - pro ptáky je nejvýhodnější, když se mláďata vylíhnou v období, kdy je housenek nejvíce. Teplá jara ovlivňují dobu jejich výskytu a tím i dobu, kdy začínají sýkory hnízdit a klást vejce.

Při hledání úkrytu často obsadí hnízda lejska černohlavého, který je stěhovavým ptákem a má ve zvyku se vracet na stejná hnízdiště každý rok. Sýkory se tím, že kladou vejce dřív, dokázaly přizpůsobit změnám klimatu. Lejsci toho nejsou schopní, protože tráví většinu roku v Africe, a nezvládají tak reagovat na měnící se evropské podmínky. Teplejší podnebí navíc sýkorám vyhovuje a jejich počty narůstají.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.